Ambrosie trojklanná

Ambrosia trifida


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Giant ragweed, Tall ragweed, Crownweed
Francouzsky: Grande herbe à poux
Německy: die Ambrosia dreilappige
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 17.28.19.0 0 0 

Znaky

Jednodomá, jednoletá, tmavozelená bylina s bohatě rozvětveným kůlovým kořenem. Lodyha přímá, většinou bohatě větvená, 40–180 cm dlouhá, tupě 4hranná, rýhovaná, roztroušeně krátce drsně chlupatá, dole olysalá, zelená, někdy nachově naběhlá. Listy vstřícné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté, s čepelí na obou stranách drsně chlupatou.

Květ

 Kvete v srpnu až říjnu. Samčí květy s korunou úzce zvonkovitou, světle žlutou. Zákrov samčích úborů je žebernatý, lůžko bez plevek. Samičí úbory po 4–8 v klubíčkách v úžlabí listenů v dolní části hroznů.
Zralé nažky jsou trvale obaleny ztvrdlými zákrovními listeny. Plody bývají přenášeny vodou, což vysvětluje jejich výskyt podél vodních toků.

Plod

Zralé nažky jsou trvale obaleny ztvrdlými zákrovními listeny. Plody bývají přenášeny vodou, což vysvětluje jejich výskyt podél vodních toků.

Výskyt

Je původním druhem Severní Ameriky, odkud se rozšířila do Evropy a Asie. Tento druh dává přednost spíše klimatickým podmínkám více severní části Evropy oproti ambrosii peřenolisté. Kromě Anglie, Belgie, Nizozemí a Německa se s ní můžeme setkat také v centrální části Evropy a na jihu Skandinávie. V České republice je její výskyt očekáván v blízkosti povodí Labe na železničních nádražích a v okolí překladišť a zemědělských objektů.

Další informace

Využití nachází v léčitelství. Pozornost přitahuje také olej ze semen pro své antibakteriální účinky. Při větším výskytu představuje významný pylový alergen a potenciální polní plevel.

Imunoterapie v ČR

IpsumIpsumIp sum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIsum IpsumIpsumIpsum

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top