Čirok halabský

Sorghum halepense


Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Johnson grass, Egyptian millet
Francouzsky: Sorgho d'Alep
Německy: die Wilde Mohrenhirse
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 17.28.19.0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, velmi dekorativní tráva světle zelené až načervenalé barvy, s dlouhým větveným oddenkem a krátkými, ale mohutnými bělavými výběžky a přímými, hladkými, 60–150 cm dlouhými stébly s krátce chlupatými kolénky. Jazýčky krátké, posázené krátkými chloupky. Listové pochvy hladké, na horním konci poněkud rozestouplé a vousatě chlupaté. Čepele jsou 6–15 mm široké, zašpičatělé, na okraji posázené velmi ostrými zoubky.

Květ

Kvete od července do září. Lata je řídká, rozložená, 10–25 cm dlouhá, kuželovitá, s odstávajícími větvemi. Klásky jsou až 5 cm dlouhé, přisedlé, eliptické, 2květé, pouze horní květ je oboupohlavný. Plevy jsou zašpičatělé, krátce chlupaté, žlutohnědé. Pluchy nesou 10–15 mm dlouhou osinu nebo mohou být bez osin.

Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Obvejčité, bělavé obilky schované v leskle hnědých plevách.

Výskyt

Původní je ve východním Středomoří, Malé Asii, Střední Asii, na Kavkazu a kolem Černého moře. Postupně byl zavlékán společně s obilím do celého světa. V České republice se vyskytuje roztroušeně na suchých, teplých svazích, na okrajích křovin a cest, na skládkách, podél železnic a přechodně také na polích.

Další informace

Jedná se o teplomilný přizpůsobivý plevelný druh. V České republice není rozšířen jako v jiných částech světa, kde je již označován jako škodlivý plevel. Přes své značné rozšíření je málo využíván. Představuje kvalitní pícninu vhodnou i pro půdy s horší kvalitou.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top