Hloh obecný

Crataegus laevigata


Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Midland hawthorn, Woodland hawthorn, Mayflower
Francouzsky: L'Aubépine lisse
Německy: der Zweigriffelige Weißdorn
Období kvetení
0 0 0 0 15.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Hustě větvený keř nebo malý strom dosahující výšky až 6 m. Postranní větévky jsou ztrnovatělé. Listy jsou střídavé, vejčité nebo obvejčité, 3–5 laločné, s mělkými zářezy, po celém okraji nestejně pilovité. Na líci jsou tmavozelené, na rubu bledší.

Květ

Kvete od začátku května do konce června. Oboupohlavné květy v bohatých chocholících jsou bílé nebo narůžovělé, charakteristicky zapáchají, mají 2–3 čnělky a početné tyčinky.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem je kulovitá nebo trochu protáhlá, 2 cm dlouhá, malvice (hložinka) červené barvy se zploštělou špičkou.

Výskyt

Hloh obecný pochází z Evropy. Areál výskytu zde pokrývá celou západní a střední Evropu a zasahuje až do Skandinávie. Částečně je rozšířen i v severní Africe, Asii a Severní Americe. V České republice ho můžeme spatřit po celém území ČR od nížin až do podhorských oblastí. Hojný je na mezích, křovinatých stráních a podél cest a řek. Pro ozdobu je často pěstován v plnokvěté formě.

Další informace

Hloh obecný má prokázané léčivé účinky. Na trhu lze koupit již hotové přípravky z hlohu. V lidovém léčitelství se používá především květ, méně často list nebo plod. Hlavními obsahovými látkami jsou triterpenové kyseliny, flavonoidy, antokyany, aminy, kvercetin, vitamíny skupiny B, vitamín C a jiné. Hloh obecný má příznivý vliv zejména na srdeční činnost – rozšiřuje cévy, tlumí srdeční arytmie a snižuje krevní tlak a cholesterol. Dále podporuje činnost ledvin, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a ateroskleróze. Plody se podávají při průjmech. Lidé se srdečními potížemi by měli přípravky z hlohu používat pouze s vědomím lékaře. Šlechtěné odrůdy se k léčbě nepoužívají!

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top