Šťovík kyselý

Rumex acetosa


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Caryophyllales
Čeleď: Polygonaceae (rdesnovité)

Anglicky: Common sorrel
Francouzsky: Oseille commune
Německy: der Wiesen Sauerampfer, der Großer Sauerampfer
Období kvetení
0 0 0 0 25.26.17.0 0 0 0 0 

Znaky

Vytrvalá dvoudomá bylina dosahující výše až 60 cm, s přímými lodyhami a velkým množstvím pylu. Listy jsou podlouhlé se špičatými laloky, přízemní dlouze řapíkaté, horní přisedlé, botky dlouze třásnité.

Květ

Kvete v květnu až červenci. Jednopohlavné květy rostou na oddělených rostlinách, jsou drobné, červeno–zelené. Větve květenství jsou jednoduché.
Velikost pylového zrna: 28 µm.

Plod

Plodem jsou hnědočervené nažky

Výskyt

Roste v mírném a subtropickém pásmu Evropy, v Malé Asii a na Kavkaze. Zavlečen byl do Severní a Jižní Ameriky, na jih Afriky, do východní Asie i do Austrálie. V České republice se hojně vyskytuje od nížin po nižší horské polohy. Roste na vlhkých loukách, v příkopech a na pastvinách.

Další informace

Sbírá se list, méně často oddenek. Obsahuje kyselinu šťavelovou, šťavelan, antrachinonové deriváty, organické kyseliny, vitamín C, oxalát draselný, flavonové glykosidy, minerální látky aj. Užívá se převážně jen zevně ve formě kašovitých obkladů na různé kožní defekty nebo ve formě kloktadla při aftách v ústech. Kašovité obklady se osvědčily i při některých formách lupénky. Vnitřně se droga užívá jen zřídka. Některými svými složkami povzbuzuje činnost tlustého střeva a podporuje chuť k jídlu. Obsahem železa podporuje tvorbu krve

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top