Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

O nás

Projekt Pyly.cz je realizován nestátním zdravotnickým zařízením Medicínské centrum Praha s.r.o.

 

Projekt slouží alergikům i lékařům. Poskytuje pravidelné týdenní pylové zpravodajství v jednotlivých krajích, přehledně zobrazuje pylový kalendář s intenzitou působení jednotlivých pylů a obsahuje fotoablum rostlin s detailním popisem každé z nich. Nabízí uživatelům kontakty na lékaře a lékárny na celém území České republiky. Pylové zpravodajství lze zasílat také e-mailem nebo sms zprávou.

 

V současné době jsme pro Vás spustili mobilní aplikaci pyly.cz (pro Android i iOS). Aplikace mj. umožňuje alergikům monitorovat svůj zdravotní stav, zdravotní záznam může kdykoliv poskytnout svému lékaři. Více zde

Od roku 2018 provozujeme službu Green Point Servis. Registrovaným klientům zajišťujeme
okamžitou dostupnost alergologických léků (e-recept). Více zde

V roce 2014 jsme vydali užitečnou příručku – Svět pylů, která přibližuje 40 rostlin s významným výskytem a alergizujícím potenciálem. Kniha je vhodná jak pro laickou, tak odbornou veřejnost.
Více zde

 

 

MUDr. Radek Klubal
garant projektu

 

 

Pylové zpravodajství

 • PYLOVÁ SITUACE - 27. TÝDEN 2020

  PYLOVÁ SITUACE - 27. TÝDEN 2020

  Platí: 29. 6. 2020 – 7. 7. 2020
  Alergeny: traviny, obiloviny, lípa, akát, černý bez, jitrocel, šťovík, kopřiva
  Stav: Probíhá sezóna pylu travin.
  Předpověď: V ovzduší převažuje pyl travin, setkáte se s pylem obilovin, jitrocele, šťovíku, kopřivy a lípy.
  Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.
Archiv zpravodajství

Lípa srdčitá

Podtitulek: málo významný alergen
Česky: Lípa srdčitá
Latinsky: Tilia cordata
Anglicky: Small-leaved lime, Small-leaved linden
Francouzsky: Tilleul à petites feuilles
Německy: die Winter-Linde, die Berg-Linde
Řád: Malvales
Čeleď: Malvaceae (slézovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 2 Čer 2 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Většinou velmi statný, opadavý strom dorůstající výšky 25–35 m. V porostu vytváří dlouhý, rovný kmen s vysoko nasazenou korunou, ve volnu krátký kmen a širokou korunu. Dožívá se 500–700 let. Letorosty jsou nejčastěji zprohýbané, zelenohnědé, často načervenalé, lysé. Pupeny jsou střídavě dvouřadé, vejčité, tupé. Listy střídavě postavené, okrouhle srdčité, pilovité, až 7,5 cm dlouhé, s velmi krátkou, štíhlou, avšak zřetelnou špičkou.
Květ: Kvete v červnu a červenci. Květy jsou oboupohlavné, rostou po 5–7 v mírně převislých květenstvích nebo všestranně odstávají. Květy jsou vonné, žlutavě bílé, 5četné, mají mnoho tyčinek, pestík se sloupkovitou čnělkou a hlavatou bliznou.
Velikost pylového zrna: 34–42 µm
Plod: Plody jsou kulovité oříšky na dlouhých stopkách – jen asi 6 mm velké, vejčitě kulovité, hladké, hnědé. Dozrávají v září.
Výskyt: Téměř po celé Evropě. Je to náš národní strom rostoucí v nížinách až pahorkatinách (500–600 m n. m.). Lípa je často vysazována v parcích a podél cest do stromořadí.
Další informace: Květ lípy je velice oblíbený při všech nemocech z nachlazení (rýma, kašel, záněty průdušek, angína, chřipka) neboť podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Má také slabé protizánětlivé a močopudné účinky, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Lípa obecná (Tilia vulgaris)
Lípa americká (Tilia americana)
Lípa stříbrná (Tilia tomentosa)
Lípa zelená (Tilia euchlora)
Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos)