Trnovník akát

Robinia pseudoacacia


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Fabales
Čeleď: Fabaceae (bobovité)

Anglicky: Black Locust
Francouzsky: le Robinier faux-acacia
Německy: die Gewöhnliche Robinie
Období kvetení
0 0 0 0 15.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Trnovník bílý (akát) je strom vysoký až 25 m se vzdušnou korunou. Borka je hluboce rozpraskaná. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, se 4–10 páry celokrajných lístků. Tvar lístků je vejčitý nebo podlouhlý. Při bázi řapíku se nachází pár silných trnů.

Květ

Kvete od května do června. Květy jsou oboupohlavné, 2 cm dlouhé, bílé se žlutozelenou skvrnou, s tvarem typickým například pro hrách. Jednotlivé květy jsou uskupeny do hustých převislých hroznů až 20 cm dlouhých. Velice intenzivně voní.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem je tmavohnědý převislý lusk, až 10 cm dlouhý. Lusky přetrvávají na stromech až do příštího jara.

Výskyt

Místem původu je východní a střední část Severní Ameriky. Do Evropy byl přivezen na začátku 17. století. Od té doby byl hojně vysazován. Dnes se vyskytuje v mírném pásmu po celém světě. Často zplaňuje a v některých zemích dnes představuje nebezpečnou invazivní dřevinu. Je druhem nenáročným na půdu a vlhko. Setkat se s ním můžeme běžně například na okraji lesů a podél cest.

Další informace

Trnovník akát představuje významný medonosný strom. Med z akátu má velmi světlou barvu a je považován za jeden z nejlepších medů. Akát poskytuje také velmi pevné a odolné dřevo. Podle bylinářů má akát i léčivé účinky, avšak pro domácí sběr je nevhodný, neboť je jedovatý. Dříve se používal nálev z kůry proti překyselení žaludku, dnes se trnovník léčebně používá pouze ve zředěných homeopatických přípravcích.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top