Višeň obecná

Prunus cerasus, Cerasus vulgaris


pyl je nevýznamným alergenem (ovoce je důležitým alergenem)

Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Sour cherry, Dwarf cherry
Francouzsky: le Cerisier acide, Griottier acide
Německy: die Sauerkirsche, die Weichselkirsche
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Višeň obecná je poměrně nízký strom, nedosahující výšky ani 10 m. Kůra kmene je tmavě hnědá, lesklá, místy se odlupující v tenkých vrstvách. Starší kůra je rozpraskaná. Listy jsou opadavé, eliptické až vejčité, až 7,5 cm dlouhé a 5 cm široké, tmavě zelené, lesklé, po okraji pilovité. Na řapíku listu nejsou většinou žádné žilky na rozdíl od třešně.

Květ

Chudokvěté okolíky bílých až slabě narůžovělých oboupohlavných květů, s pěti korunními lístky, rozkvétají v malých chomáčcích po 2–5 v dubnu a květnu.
Velikost pylového zrna: 31–50 µm.

Plod

Plodem je jedlá, červená až tmavě červená peckovice, o šířce 2 cm, která má oproti plodu třešně kyselou a poněkud trpkou chuť.

Výskyt

Původní oblastí výskytu je Malá Asie, Kavkaz, jihovýchodní Evropa a Balkán. Pěstováním se rozšířila do mírného pásma téměř celého světa. Velmi často zplaňuje. Nalézt ji pak můžeme v lesích, houštinách a na podobných místech.

Další informace

Plody se konzumují syrové nebo se zpracovávají a připravují se z nich marmelády, džemy, kompoty, sirupy, pálenky, likéry atd. Obsahují vitamíny (vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B), třísloviny, kyselinu citronovou a jablečnou, minerální látky a další důležité látky. V léčitelství se používají také stopky plodů, které představují prostředek proti kašli, působí protikřečově i jako močopudný prostředek. Mírně působí i při průjmech. Višňové dřevo je oblíbené mezi truhláři pro svoji pevnost a krásnou červenožlutou barvu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top