Vrbovka úzkolistá

Epilobium angustifolium


(Vrbka úzkolistá)

Fotogalerie
Řád: Myrtales
Čeleď: Onagraceae (Pupalkovité)

Anglicky: Fireweed, Great willow-herb, Rosebay willow-herb
Francouzsky: L’Épilobe en épi
Německy: Das Schmalblättrige Weidenröschen
Období kvetení
0 0 0 0 0 16.27.28.19.0 0 0 

Znaky

Vrbovka neboli vrbka úzkolistá je vytrvalá, statná bylina. Z plazivého oddenku s šupinatými výběžky vyrůstají přímé nebo vystoupavé, až 120 cm vysoké lodyhy, které jsou jednoduché, oblé, lysé a bohatě listnaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté až přisedlé, podlouhle kopinaté, dolů klínovitě zúžené, dlouze špičaté, na okraji nepatrně podvinuté a nezřetelně zoubkaté, narubu sivozelené.

Květ

Kvete od června do září. Květy sytě nachové zřídka bělavé barvy tvoří bohatý hrozen. Květy jsou 4četné. Kališní lístky jsou jen o trochu kratší než lístky korunní.
Velikost pylového zrna: 51–100 µm.

Plod

Plodem je čárkovitá, dlouhá, hustě pýřitá tobolka. Semena mají bíle vlnatý chmýr.

Výskyt

Roste téměř v celé Evropě včetně nejsevernějších oblastí, v Asii, Severní Americe i Grónsku. U nás se s ní můžeme setkat na pasekách, lesních světlinách, keřovitých stráních apod. od nížin až do hor.

Další informace

V léčitelství nachází uplatnění listy, zřídka oddenky. V Evropě není jako léčivka příliš ceněna oproti některým oblastem v Asii. Listy obsahují 10–20 % tříslovin, slizové látky, cukr, pektin a značné množství vitamínu C. Rostlina má protizánětlivý a uklidňující účinek. Odvar ze sušených listů se označuje jako „Ivanův čaj“, který se kromě použití jako náhražky pravého čaje, využívá pro lepší spánek a proti bolestem hlavy. Příznivě působí i při prostatických potížích. Práškem z listů se dříve zasypávaly rány. Mladé listy jsou vhodné i do salátů.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top