Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

Pylová situace – 12. týden 2017

Pylová situace – 12. týden 2017
Platí: 21. 3. 2017 – 28. 3. 2017
Alergeny: líska, olše, vrba jíva, tis, cypřiš
Stav: V ovzduší dominuje pyl lísky a olše, probíhá sezóna pylu vrby jívy.
Předpověď: V ovzduší dominuje pyl lísky a olše, probíhá sezóna pylu vrby jívy.
Popis: Pro novou pylovou sezónu 2017 jsme připravili mobilní aplikaci. V této aplikaci máte možnost průběžně zaznamenávat svůj aktuální zdravotní stav. Na konci pylové sezóny aplikace vygeneruje roční přehled pro Vašeho alergologa. Na základě těchto výsledků bude možné lépe stanovit vhodná opatření pro následující rok.

Cypřiš pravý

Podtitulek: málo významný alergen v ČR
Česky: Cypřiš pravý
Latinsky: Cupressus sempervirens
Anglicky: Mediterranean cypress, Graveyard cypress
Francouzsky: Cyprès commun, Cyprès sempervirent, Cyprès toujours vert
Německy: die Mittelmeer-Zypresse, die Echte Zypresse
Řád: Pinales
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 2 Bře 2 Dub 1 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Stálezelená dřevina dožívající se vysokého věku přes 500 let a dorůstající výšky 20–30 m. Má úzce jehlancovitou nebo sloupovitou korunu. Borka je šedohnědá, mírně rozpraskaná, odlupující se v dlouhých pruzích. Větévky jsou na průřezu čtyřhranné nebo čtyřhranně okrouhlé. Vyrůstají na nich tmavozelené, vstřícné, 1 mm dlouhé, šupinovité, střechovitě se kryjící listy. Obsahují žlázky s vonnou pryskyřicí.
Květ: Kvete od března do května. Samčí květy jsou žlutohnědé, samičí zelené. Vyrůstají v malých oddělených chomáčích na koncích větévek na téže rostlině.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plod: Plodem je vejčitá, až 4 cm velká kulovitá šiška visící na krátkých větévkách dolů. Šiška se skládá z 8–14 šupin, pod kterými se vytvářejí zploštělá, křídlatá semena. Šupiny jsou na obvodu lehce nahoru zahnuté, uprostřed s drobným hrbolkem. Mladé šišky jsou zelené, dozrávají druhým rokem. Zralé šišky mají hnědou barvu.
Výskyt: Původním domovem je východní Středozemí a severní oblasti Blízkého Východu. Postupně zdomácněl v celé středozemní oblasti. Rozšířil se také do Severní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie i na Nový Zéland. Vyhovují mu slunná až polostinná stanoviště s mírně vlhkou půdou. Je velice citlivý na mráz.
Další informace: Dřevo cypřiše je podobné cedrovému dřevu. Je pevné a trvanlivé. Již ve starověku bylo velmi žádané jako stavební materiál. V jižní Evropě se cypřiš považuje za symbol smutku, a proto se zde stal typickým hřbitovním stromem. V lidovém léčitelství nachází uplatnění šišky. Olej z cypřiše se doporučuje používat při mastné pleti a akné, vhodný je také pro osvěžující koupele a proti pocení nohou.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Cypřiš portugalský (Cupressus lusitanica)
Cypřiš velkoplodý (Cupressus macrocarpa)
Cypřiš arizonský (Cupressus arizonica)