Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 12. TÝDEN 2020

PYLOVÁ SITUACE - 12. TÝDEN 2020
Platí: 16. 3. 2020 – 24. 3. 2020
Alergeny: vrba jíva, topol osika, jilm, jasan, cypřiš, tis, olše, líska
Stav: S oteplením nad 5°C pokračuje pylová aktivita tzv. časných dřevin
Předpověď: V ovzduší převažuje pyl vrby jívy, topolu, cypřiše a tisu, doznívá pylová aktivita lísky a olše.

Při alergii se mohou vyskytovat zkřížené alergické reakce na některé druhy ovoce nebo zeleniny, např. jablka, broskve, lískové ořechy, mandle, mrkev, celer nebo petržel.
Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Jilm drsný

Podtitulek: významný alergen
Česky: Jilm drsný
Latinsky: Ulmus glabra
Anglicky: Scotch elm, Wych elm
Francouzsky: L'Orme blanc, Orme de montagne
Německy: die Bergulme
Řád: Rosales
Čeleď: Ulmaceae (jilmovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jilm drsný je dřevina vysoká až 40 m s vysoko nasazenou korunou. Má silný kmen, který se do výšky jen málo zužuje. Mladé větvičky jsou červenohnědé, chlupaté. Měkké listy jsou střídavé a opadavé, asymetrické, 9–15 cm velké, s mnoha páry postranních žilek. Na obvodu jsou zubaté, často u špičky trojlaločnaté.
Květ: Kvete v dubnu a květnu. Květy jsou ve svazečcích přisedlé, rozvíjejí se dříve než listy. Jsou oboupohlavné, se 4–6 lístky okvětí a s 5–6 tyčinkami.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.
Plod: Plodem jsou nažky, které mají blanitá křídla a dozrávají velmi brzy (v červnu). Semenné pouzdro je zhruba uprostřed lemu nebo vzdáleno asi o dvě délky semene od předního okraje lemu.
Výskyt: Roste hojně téměř v celé Evropě s rozšířením až do západní Asie. Nachází se ve stinných suťových lesích pahorkatin a podhorských oblastí, kde vystupuje do výšky 1 300 m n. m. V nížinách se vyskytuje vzácněji.
Další informace: Kůra obsahuje spektrum vitaminů a minerálů: vitamíny skupiny B, vitamín A, K, stopy vitamínů E, selen a hořčík. Odvar z kůry jilmů se používá při průjmu a popraskání kůže, při poruchách trávení, dyspeptických potížích nebo při překyselení žaludku, zevně při ekzémech a alergických kožních onemocněních, hnisavých kožních zánětech nebo na hemoroidy, ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Jilm habrolistý (Ulmus minor)
Jilm vaz (Ulmus laevis)
Jilm křídlatý (Ulmus alata)
Jilm čínský (Ulmus minor)
Jilm vysoký (Ulmus procera)
Jilm sibiřský (Ulmus pumila)
Jilm plavý (Ulmus rubra)