Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 15. TÝDEN 2021

PYLOVÁ SITUACE - 15. TÝDEN 2021
Platí: 12. 4. 2021 – 20. 4. 2021
Alergeny: vrba jíva, topol, jasan, habr, jalovec, zerav (túje), cypřiš
Stav: V ovzduší dominuje pyl vrby jívy, topolu, túje a jalovce poléhavého.
Předpověď: Skončila sezóna pylu lísky a olše. Začíná pylová aktivita habru, jasanu. S pylovou aktivitou břízy počítejte až v druhé polovině dubna.
Popis: V naší mobilní aplikaci „pyly.cz“ (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Habr obecný

Podtitulek: významný alergen
Česky: Habr obecný
Latinsky: Carpinus betulus
Anglicky: European hornbeam, Common hornbeam
Francouzsky: Charme commun
Německy: die Hainbuche, die Weißbuche
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Statný listnatý strom dorůstající výšky až 30 m. Obvykle je už nízko nad zemí vidličnatě rozčleněný do silnějších větví. Kůra je až do vysokého věku zelenošedá a hladká s charakteristickou kresbou tmavších pruhů na světle šedém podkladu. Pupeny jsou dvouřadé, štíhlé, přišpičatělé, s mírně odstávajícími zelenohnědými šupinami. Listy jsou 4–10 cm dlouhé, střídavě postavené, podlouhle oválné, špičaté, ostře zubaté, jednotlivé zuby jsou velmi malé.
Květ: Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy se rodí odděleně na téže rostlině. Samčí jehnědy jsou žlutavé, 3–5 cm dlouhé, válcovité, převislé. Samičí jsou menší, přímé a vyrůstají na konci letošních větévek.
Velikost pylového zrna: 25–32 µm
Plod: Plody jsou vejčité oříšky s třílaločnými listeny. Uloženy jsou v chomáčcích. Vytvářejí klasovitá plodenství. Zelené listeny se barví do žlutohněda.
Výskyt: Roste v západní, střední a jižní Evropě. Původní areál je Kavkaz, Asie od Turecka po Írán, dále Severní i Střední Amerika. Dřevina nížin a pahorkatin (500–600 m n. m.), polostinná až stinná, středně náročná na vlhkost a úrodnost půdy.
Další informace: Listové obaly plodů se dříve používaly jako močopudný prostředek k vyčištění krve a proti ledvinovým kamenům. Kůra sloužila k barvení vlny. V dnešní době se habr pro léčivé účinky nesbírá. Dřevo habru má velkou mechanickou pevnost a je vhodné pro výrobu různých předmětů (hoblíky, násady, součásti mechaniky klávesových nástrojů). Úspěšně snáší seřezání, a proto je používán do živých plotů.

Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Habr srdčitý (Carpinus cordata)
Habr východní (Carpinus orientalis)
Habr japonský (Carpinus japonica)
Habr Turčaninovův (Carpinus turczaninowii)