Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

Pylová situace – 16. týden 2017

Pylová situace – 16. týden 2017
Platí: 18. 4. 2017 – 25. 4. 2017
Alergeny: bříza, habr, jasan, jilm, topol osika, vrba jíva, tis, cypřiš
Stav: Vrcholí sezóna pylu břízy, skončila sezóna pylu lísky a olše.
Předpověď: Vedle pylu břízy se setkáte s pylovou aktivitou dalších dřevin: habru, topolu osiky, jasanu, jilmu, vrby jívy, tisu a cypřiše.
Popis: Pro novou pylovou sezónu 2017 jsme připravili mobilní aplikaci. V této aplikaci máte možnost průběžně zaznamenávat svůj aktuální zdravotní stav. Na konci pylové sezóny aplikace vygeneruje roční přehled pro Vašeho alergologa. Na základě těchto výsledků bude možné lépe stanovit vhodná opatření pro následující rok.

Jilm drsný

Podtitulek: významný alergen
Česky: Jilm drsný
Latinsky: Ulmus glabra
Anglicky: Scotch elm, Wych elm
Francouzsky: L'Orme blanc, Orme de montagne
Německy: die Bergulme
Řád: Rosales
Čeleď: Ulmaceae (jilmovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jilm drsný je dřevina vysoká až 40 m s vysoko nasazenou korunou. Má silný kmen, který se do výšky jen málo zužuje. Mladé větvičky jsou červenohnědé, chlupaté. Měkké listy jsou střídavé a opadavé, asymetrické, 9–15 cm velké, s mnoha páry postranních žilek. Na obvodu jsou zubaté, často u špičky trojlaločnaté.
Květ: Kvete v dubnu a květnu. Květy jsou ve svazečcích přisedlé, rozvíjejí se dříve než listy. Jsou oboupohlavné, se 4–6 lístky okvětí a s 5–6 tyčinkami.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.
Plod: Plodem jsou nažky, které mají blanitá křídla a dozrávají velmi brzy (v červnu). Semenné pouzdro je zhruba uprostřed lemu nebo vzdáleno asi o dvě délky semene od předního okraje lemu.
Výskyt: Roste hojně téměř v celé Evropě s rozšířením až do západní Asie. Nachází se ve stinných suťových lesích pahorkatin a podhorských oblastí, kde vystupuje do výšky 1 300 m n. m. V nížinách se vyskytuje vzácněji.
Další informace: Kůra obsahuje spektrum vitaminů a minerálů: vitamíny skupiny B, vitamín A, K, stopy vitamínů E, selen a hořčík. Odvar z kůry jilmů se používá při průjmu a popraskání kůže, při poruchách trávení, dyspeptických potížích nebo při překyselení žaludku, zevně při ekzémech a alergických kožních onemocněních, hnisavých kožních zánětech nebo na hemoroidy, ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Jilm habrolistý (Ulmus minor)
Jilm vaz (Ulmus laevis)
Jilm křídlatý (Ulmus alata)
Jilm čínský (Ulmus minor)
Jilm vysoký (Ulmus procera)
Jilm sibiřský (Ulmus pumila)
Jilm plavý (Ulmus rubra)