Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 17. TÝDEN 2020

PYLOVÁ SITUACE - 17. TÝDEN 2020
Platí: 20. 4. 2020 – 28. 4. 2020
Alergeny: bříza, buk, javor, habr, (traviny)
Stav: S oteplením nad 5°C pokračuje pylová aktivita tzv. časných dřevin.
Předpověď: Začala „naplno“ sezóna silného alergenu břízy. V ovzduší tč. převažuje pyl břízy, buku, javoru a habru. Koncem dubna očekáváme začátek pylové sezóny travin.

Při alergii se mohou vyskytovat zkřížené alergické reakce na některé druhy ovoce nebo zeleniny, např. jablka, broskve, lískové ořechy, mandle, mrkev, celer nebo petržel.
Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Habr obecný

Podtitulek: významný alergen
Česky: Habr obecný
Latinsky: Carpinus betulus
Anglicky: European hornbeam, Common hornbeam
Francouzsky: Charme commun
Německy: die Hainbuche, die Weißbuche
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Statný listnatý strom dorůstající výšky až 30 m. Obvykle je už nízko nad zemí vidličnatě rozčleněný do silnějších větví. Kůra je až do vysokého věku zelenošedá a hladká s charakteristickou kresbou tmavších pruhů na světle šedém podkladu. Pupeny jsou dvouřadé, štíhlé, přišpičatělé, s mírně odstávajícími zelenohnědými šupinami. Listy jsou 4–10 cm dlouhé, střídavě postavené, podlouhle oválné, špičaté, ostře zubaté, jednotlivé zuby jsou velmi malé.
Květ: Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy se rodí odděleně na téže rostlině. Samčí jehnědy jsou žlutavé, 3–5 cm dlouhé, válcovité, převislé. Samičí jsou menší, přímé a vyrůstají na konci letošních větévek.
Velikost pylového zrna: 25–32 µm
Plod: Plody jsou vejčité oříšky s třílaločnými listeny. Uloženy jsou v chomáčcích. Vytvářejí klasovitá plodenství. Zelené listeny se barví do žlutohněda.
Výskyt: Roste v západní, střední a jižní Evropě. Původní areál je Kavkaz, Asie od Turecka po Írán, dále Severní i Střední Amerika. Dřevina nížin a pahorkatin (500–600 m n. m.), polostinná až stinná, středně náročná na vlhkost a úrodnost půdy.
Další informace: Listové obaly plodů se dříve používaly jako močopudný prostředek k vyčištění krve a proti ledvinovým kamenům. Kůra sloužila k barvení vlny. V dnešní době se habr pro léčivé účinky nesbírá. Dřevo habru má velkou mechanickou pevnost a je vhodné pro výrobu různých předmětů (hoblíky, násady, součásti mechaniky klávesových nástrojů). Úspěšně snáší seřezání, a proto je používán do živých plotů.

Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Habr srdčitý (Carpinus cordata)
Habr východní (Carpinus orientalis)
Habr japonský (Carpinus japonica)
Habr Turčaninovův (Carpinus turczaninowii)