Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 18. TÝDEN 2020

PYLOVÁ SITUACE - 18. TÝDEN 2020
Platí: 27. 4. 2020 – 5. 5. 2020
Alergeny: bříza, buk, dub, javor, habr, ořešák, (traviny)
Stav: S oteplením nad 5°C pokračuje pylová aktivita tzv. časných dřevin.
Předpověď: Probíhá sezóna silného alergenu břízy. V ovzduší tč. převažuje pyl břízy, buku, javoru, habru, dubu a ořešáku. Na přelomu dubna a května očekáváme začátek pylové sezóny travin.

Při alergii se mohou vyskytovat zkřížené alergické reakce na některé druhy ovoce nebo zeleniny, např. jablka, broskve, lískové ořechy, mandle, mrkev, celer nebo petržel.
Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Dub letní, křemelák

Podtitulek: významný alergen
Česky: Dub letní, křemelák
Latinsky: Quercus robur
Anglicky: English oak, Pedunculate oak, French oak
Francouzsky: Chêne pédonculé, Chêne blanc, Chêne femelle, Gravelin
Německy: die Stieleiche, die Sommereiche, die Deutsche Eiche
Řád: Fagales
Čeleď: Fagaceae (bukovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 1 Dub 2 Kvě 1 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Opadavý strom, který může dorůstat 30–50 m a tloušťky kmene i přes 3 m. Má mohutnou rozložitou korunu a ve stáří silné a zkroucené větve. Kmen je často již nad zemí rozvětven. Do 20–25 let je kůra hladká, lesklá, zelenavě až bělavě šedá. Později přechází v šedohnědou, hluboce rozpukanou borku. Letorosty jsou zelenavě hnědé, silné, podélně rýhované se střídavými pupeny. Terminální jsou nahloučené, prostřední pupen je zpravidla větší. Postranní pupeny odstávají. Jsou široce vejčité, světle hnědé. Listy jsou 10–12 cm dlouhé, asi 8 cm široké, střídavé, obvejčité, mělce laločnaté. Při bázi má zpravidla dva lalůčky. Řapík je velice krátký oproti dubu zimnímu. Duby dosahují pozoruhodného věku. Běžně se dožívají 500 let, některé i 1000 let. Často pak ztrácí typický tvar koruny.
Květ: Kvete současně s řasením listů od dubna do června. Květy rostou odděleně na téže rostlině. Samčí jehnědy jsou žlutavé, převislé, v úžlabí listů loňských větévek. Samičí květy vyrůstají v chudokvětých klasech na letorostech.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plod: Plody jsou nažky (žaludy) sedící v číškách. Rostou po 1–3 na dlouhé stopce (na rozdíl od dubu zimního, který je má přisedlé). Dozrávají od září do října.
Výskyt: Je rozšířen téměř v celé Evropě, zejména v nížinách od severovýchodního Ruska až po jihozápadní Španělsko. U nás roste na úrodných, vlhkých půdách v nížinách a pahorkatinách. Snáší větší klimatické extrémy než jeho příbuzný druh dub zimní.
Další informace: Dřevo je velmi pevné, těžké, kruhovitě pórovité, vhodné pro všestranné použití. Kůra obou druhů dubů obsahuje až 20 % tříslovin, škrob, červená barviva aj. Užívá se v kožním lékařství, ve veterinární medicíně, k izolaci taninu a k tříslení kůží. Dubové listy mívají na sobě některými druhy hmyzu vyvolané duběnky, které jsou zvlášť bohaté na tříslovinu. Dříve se z nich vyráběl duběnkový inkoust na psaní pravých listin.
Odborná charakteristika alergenu: Que r (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny v naší databázi
Příbuzné rostliny:
Dub celokrajný (Quercus imbricaria)
Dub červený (Quercus rubra)
Dub cer (Quercus cerris)
Dub zimní (Quercus petraea)
Dub žlutavý (Quercus dalechampii)
Dub mnohoplodý (Quercus polycarpa)
Dub balkánský (Quercus frainetto)
Dub pýřitý (Quercus pubescens)
Dub jadranský (Quercus virgiliana)