Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 19. TÝDEN 2020

PYLOVÁ SITUACE - 19. TÝDEN 2020
Platí: 4. 5. 2020 – 12. 5. 2020
Alergeny: smrk, borovice, bříza, ořešák, buk, dub, javor, habr, traviny
Stav: Pokračuje pylová aktivita dřevin, začíná sezóna pylu travin. Silné pylové nánosy souvisí s pylovou aktivitou smrku a borovice, alergologicky jsou málo významné.
Předpověď: Probíhá sezóna silného alergenu břízy. V ovzduší tč. převažuje pyl smrku, borovice, břízy, buku, javoru, habru, dubu a ořešáku. Začíná sezóna pylu travin.
Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Smrk ztepilý

Podtitulek: významný alergen
Česky: Smrk ztepilý
Latinsky: Picea abies
Anglicky: European spruce, Norway spruce
Francouzsky: Épicéa commun, Faux sapin
Německy: die Gemeine Fichte
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 1 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Smrk ztepilý je stálezelený jehličnatý strom s šupinovitou borkou a s větvemi vyrůstajícími v přeslenech. Vyniká velkou morfologickou proměnlivostí, jako každá dřevina s velkým areálem rozšíření. Pupeny jsou úzce kuželovité, nepryskyřičnaté, s přitisklými šupinami. Jehlice vyrůstají ve šroubovici, jsou 1–2 cm dlouhé, tuhé, tmavozelené, na průřezu čtyřhranné, na spodní i svrchní straně s jemným proužkem.
Květ: Kvete od dubna do června. Samčí a samičí květy se rodí v oddělených chomáčcích na téže rostlině. Samčí květní šištice jsou stopkaté, červené, při otevření žlutavé, samičí jsou přisedlé, červené.
Velikost pylového zrna: 108–120 µm.
Plod: Válcovitá, hnědá, visící šiška, až 15 cm dlouhá.
Výskyt: Jeho domovem je severní a střední Evropa, v horských polohách tvoří charakteristické rozlehlé klimaxové porosty. V Laponsku a na severu Ruska dosahuje až k severní lesní hranici, v Alpách roste ve výškách do 2 000 m n. m. a tvoří horní hranici lesa. Vyskytuje se v Severní Americe, v Austrálii se pěstuje jako okrasný strom. Od 19. stol. je vysazován do kulturních lesů jako hlavní dřevina. Roste na kyselých půdách, středně až silně vlhkých.
Další informace: Je nejcennější surovinou v papírenském průmyslu. Pryskyřice poskytuje smůlu bednářskou, kalafunu a terpentýn. Mladé výhonky lze použít k výrobě čaje, který má díky většímu množství pryskyřice příznivé účinky na průdušky.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Smrk omorika (Picea omorika)
Smrk pichlavý (Picea pungens)
Smrk sivý (Picea glauca)
Smrk východní (Picea orientalis)
Smrk Engelmannův (Picea engelmanni)
Smrk černý (Picea mariana)
Smrk indický (Picea smithiana)
Smrk sitka (Picea sitchensis)
Smrk sibiřský (Picea obovata)
Smrk Schrenkův (Picea schrenkiana)
Smrk Brewerův (Picea breweriana)