Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

Pylová situace - 21. týden 2018

Pylová situace - 21. týden 2018
Platí: 21. 5. 2018 – 29. 5. 2018
Alergeny: traviny, jitrocel, šťovík, černý bez, smrk, borovice, buk, dub, javor, platan, ořešák, kaštan
Stav: Začala sezóna pylu travin, skončila pylová aktivita břízy, končí pylová aktivita jehličnanů.
Předpověď: Vedle pylu travin, jitrocele a šťovíku se setkáte s pylem buku, dubu, javoru, platanu, ořešáku, kaštanu a černého bezu.
Popis: Nezapomeňte si aktualizovat naší mobilní aplikaci, kde máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny aplikace vygeneruje roční přehled pro Vašeho alergologa. K aplikaci jsme přidali modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte. Aplikace zdokumentuje čas i Vaší GPS lokalitu.

Srha laločnatá (říznačka)

Podtitulek: významný alergen
Česky: Srha laločnatá (říznačka)
Latinsky: Dactylis glomerata
Anglicky: Cock's-foot grass, Orchard grass
Francouzsky: Dactyle pelotonné, Dactyle aggloméré
Německy: das Gewöhnliche Knäuelgras
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 1 Kvě 2 Čer 2 Čvc 1 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, šedozelená, 30–120 cm vysoká tráva rostoucí v hustých trsech. Obnovovací výhonky zůstávají přes zimu zelené, chráněné pochvami loňských listů. Listy jsou 4–10 mm široké a až 45 cm dlouhé, drsné, téměř ploché. Listové plochy jsou na břišní a hřbetní straně kýlnaté, ostře dvouřízně zploštělé, jazýček zoubkovaný, většinou rozdřípený.
Květ: Kvete od května do srpna. Květenstvím vytváří často přímé jednostranné, laločnaté, trojúhelníkovité laty s hustě nahloučenými, klubkovitými 3- až 5květnými klásky šedozelené až načervenalé barvy. Plevy jsou úzce vejčité, zašpičatělé, s krátkou osinou, pluchy jsou kýlnaté, kratičce osinaté.
Velikost pylového zrna: 34–40 µm
Plod: Obilka je trojhranná, zahnutá, žlutavá, na vrcholu obyčejně tmavší, až nafialovělá, zašpičatělá.
Výskyt: Roste na severu Afriky, v celé Evropě a v téměř celé Asii. Pro dobytek se pěstuje v Austrálii a Jižní Americe. V České republice roste na celém území od nížin do hor. Hojná na loukách i v listnatých lesích od nížin až do hor. Dobře roste na půdách bohatých na dusík.
Další informace: Srha laločnatá je významná tráva pro produkci píce. Poskytuje dobrou potravu pro dobytek, ale pouze při poměrně častém kosení, později je pro svou tuhost a nepoddajnost dobytkem opomíjena. Místy je pěstována pro okrasu – forma s bíle nebo žlutě pruhovanými listy.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Srha hajní (Dactylis polygama)
Srha Smithova (Dactylis smithii)