Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 23. TÝDEN 2020

PYLOVÁ SITUACE - 23. TÝDEN 2020
Platí: 1. 6. 2020 – 9. 6. 2020
Alergeny: traviny, žito, černý bez, akát, kaštan, jitrocel, šťovík, smrk, borovice
Stav: Skončila pylová aktivita dřevin, začala sezóna pylu travin.
Předpověď: V ovzduší tč. převažuje pyl travin, jitrocele a šťovíku. Nově se setkáte s pylem žita.
Popis: V naší mobilní aplikaci (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Trnovník akát

Podtitulek: významný alergen
Česky: Trnovník akát
Latinsky: Robinia pseudoacacia
Anglicky: Black Locust
Francouzsky: le Robinier faux-acacia
Německy: die Gewöhnliche Robinie
Řád: Fabales
Čeleď: Fabaceae (bobovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 1 Kvě 2 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Trnovník bílý (akát) je strom vysoký až 25 m se vzdušnou korunou. Borka je hluboce rozpraskaná. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, se 4–10 páry celokrajných lístků. Tvar lístků je vejčitý nebo podlouhlý. Při bázi řapíku se nachází pár silných trnů.
Květ: Kvete od května do června. Květy jsou oboupohlavné, 2 cm dlouhé, bílé se žlutozelenou skvrnou, s tvarem typickým například pro hrách. Jednotlivé květy jsou uskupeny do hustých převislých hroznů až 20 cm dlouhých. Velice intenzivně voní.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je tmavohnědý převislý lusk, až 10 cm dlouhý. Lusky přetrvávají na stromech až do příštího jara.
Výskyt: Místem původu je východní a střední část Severní Ameriky. Do Evropy byl přivezen na začátku 17. století. Od té doby byl hojně vysazován. Dnes se vyskytuje v mírném pásmu po celém světě. Často zplaňuje a v některých zemích dnes představuje nebezpečnou invazivní dřevinu. Je druhem nenáročným na půdu a vlhko. Setkat se s ním můžeme běžně například na okraji lesů a podél cest.
Další informace: Trnovník akát představuje významný medonosný strom. Med z akátu má velmi světlou barvu a je považován za jeden z nejlepších medů. Akát poskytuje také velmi pevné a odolné dřevo. Podle bylinářů má akát i léčivé účinky, avšak pro domácí sběr je nevhodný, neboť je jedovatý. Dříve se používal nálev z kůry proti překyselení žaludku, dnes se trnovník léčebně používá pouze ve zředěných homeopatických přípravcích.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Trnovník lepkavý (Robinia viscosa)