Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 32. TÝDEN 2019

PYLOVÁ SITUACE - 32. TÝDEN 2019
Platí: 5. 8. 2019 – 13. 8. 2019
Alergeny: pelyněk, merlík, kopřiva, jitrocel, šťovík, laskavec, drnavec, lebeda, čirok, traviny
Stav: Začíná pylová sezóna tzv. bylin. V ovzduší se setkáte s pylem pelyňku, merlíku, kopřivy, jitrocele, šťovíku, laskavce, drnavce, lebedy nebo čiroku.
Předpověď: Pylovou aktivitu více zaznamenáte při oteplení, zejména v dopoledních hodinách a v podvečer.
Popis: Nezapomeňte si aktualizovat naší mobilní aplikaci, kde máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny aplikace vygeneruje roční přehled pro Vašeho alergologa. K aplikaci jsme přidali modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte. Aplikace zdokumentuje čas i Vaší GPS lokalitu.

Pelyněk pravý

Podtitulek: významný alergen
Česky: Pelyněk pravý
Latinsky: Artemisia absinthium
Anglicky: Absinthe wormwood, Absinthium
Francouzsky: L'absinthe
Německy: der Wermut, das Wermutkraut
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 1 Čvc 2 Srp 2 Zář 1 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Statná, aromatická bylina nebo polokeř s krátkou větvenou kořenovou hlavou. Lodyhy jsou četné, přímé nebo na bázi vystoupavé, 50–150 cm dlouhé, krátce přitiskle šedě hedvábitě chlupaté. Listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, dvakrát až třikrát peřenodělené s úkrojky tupě kopinatými, na obou stranách hustě šedě přitiskle hedvábitě chlupaté, matné. Jen horní listy nejsou dělené a mají kopinatý tvar.
Květ: Kvete v červenci až říjnu. Květy tvoří drobné, kulaté, krátce stopkaté úbory (3–4 mm v průměru) uspořádané v bohaté latovité listenaté květenství. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější vytvářejí paprsek a jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.
Plod: Plody jsou vejčité, hnědé nažky bez chmýru o velikosti 1,5 mm.
Výskyt: Pochází zřejmě ze Středomoří a Blízkého východu. V současnosti je rozšířen téměř po celé Evropě, v severní Africe, v pásu od Turecka přes Střední Asii až po západní Himálaj a jižní Sibiř. Roste také v Severní a Jižní Americe a na Novém Zélandu. V České republice se s ním můžeme setkat od nížin do podhůří na kamenitých stráních, rumištích, u cest, na hlinitých nebo štěrkovitých, vysýchavých půdách.
Další informace: Celá rostlina má aromatickou vůni a hořkou chuť. Hojně se využívá v lidovém léčitelství. Působí protikřečově, dezinfekčně, protiprůjmově a podporuje vylučování žluči. Účinnými látkami jsou silice (toxický tujon, tujol, felandren, kandiden), hořčiny (absinthin, anabsinthin), třísloviny a další látky. Není vhodná pro dlouhodobé používání a opatrnosti je nutné dávat při jejím dávkování vzhledem k obsahu některých jedovatých látek. Předávkování může způsobit křeče a znecitlivění. Často diskutovanými následky jsou i možné vážné poruchy nervové soustavy při jeho dlouhodobém užívání. V rozumném dávkování je však velmi cennou bylinou. Hojně je využíván také k výrobě likérů, například absintu. Jeho výroba byla pro již zmíněné negativní účinky po určitou dobu zakázána. Dnes je však opět povolena s podmínkou dodržení určitého limitu tujonu.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)
Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)
Pelyněk Pančicův (Artemisia pancii)
Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)
Pelyněk Sieversův (Artemisia sieversiana)
Pelyněk roční (Artemisia annua)
Pelyněk Tournefortův (Artemisia tournefortiana)
Pelyněk dvouletý (Artemisia biennis)
Pelyněk metlatý (Artemisia scoparia)
Pelyněk ladní (Artemisia campestris)
Pelyněk bílý (Artemisia alba)
Pelyněk plazivý (Artemisia repens)
Pelyněk pontický (Artemisia pontica)
Pelyněk Verlotů (Artemisia verlotiorum)