Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 34. TÝDEN 2021

PYLOVÁ SITUACE - 34. TÝDEN 2021
Platí: 23. 8. 2021 – 31. 8. 2021
Alergeny: ambrosie, pelyněk, traviny, merlík, kopřiva, šťovík, jitrocel
Stav: Začíná sezóna silného pylového alergenu ambrosie, probíhá až kulminuje pylová aktivita pelyňku, ustupuje pyl travin.
Předpověď: Začíná sezóna pylové aktivity ambrosie, probíhá aktivita pylu pelyňku, travin, šťovíku, jitrocele, kopřivy a merlíku.
Popis: V naší mobilní aplikaci „pyly.cz“ (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Ambrosie lysoklasá

Podtitulek: (Ambrosie vytrvalá); významný alergen
Česky: Ambrosie lysoklasá
Latinsky: Ambrosia psilostachya
Anglicky: Perennial ragweed, Western ragweed
Francouzsky: Ambroisie à épis lisses
Německy: die Ausdauernde Ambrosie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 0 Čvc 2 Srp 2 Zář 1 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jednoletá šedozelená rostlina, která dosahuje výše 30–150 cm. Stonek je přímý, větvený, listy jsou řapíkaté, hustě štětinovitě přitiskle chlupaté, kořeny vřetenovité až kůlovité.
Květ: Kvete v srpnu až říjnu. Jednopohlavné, převážně zelené květy se vyskytují na témže jedinci a jsou výrazně adaptované k opylení větrem. Samčí úbory se nacházejí v horní bezlistenné části hroznů. Koruna samčích květů má slámově žlutou korunu. Zákrov samčích úborů je celý nápadně chlupatý. Samičí úbory jsou jednokvěté, jednotlivé nebo v malých klubíčkách v úžlabí listenů v dolní části hroznů. Zákrov samičích úborů má za plodu 4–6 krátkých tupých výrůstků.
Velikost pylového zrna: 23 µm
Plod: Nažky rozmanitého tvaru, obvykle zploštělé, chlupaté.
Výskyt: Původní v Severní, Střední a Jižní Americe. V Evropě, kam byla zavlečena, se rozšířila do řady států (např. Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Slovinsko, Polsko, Ukrajina). Rozšířila se ale také do Ruska a západní Indie. Druh zplaňuje na ruderalizovaných březích řek a na železničních náspech, na suchých, většinou písčitých půdách. V České republice ji lze očekávat především v blízkosti Labe.
Další informace: Nadprodukce pylu z větších porostů rostliny vyvolává pylové alergie a přímý kontakt s rostlinou může u citlivých lidí způsobit kožní zánět.
Odborná charakteristika alergenu: více informací zde
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Ambrosie trojklaná (Ambrosia trifida)
Ambrosie nepravá (Franseria acanthicarpa)
Ambrosie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia)