Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 35. TÝDEN 2021

PYLOVÁ SITUACE - 35. TÝDEN 2021
Platí: 30. 8. 2021 – 7. 9. 2021
Alergeny: ambrosie, pelyněk, traviny, merlík, kopřiva, šťovík, jitrocel
Stav: Začala sezóna silného pylového alergenu ambrosie, probíhá až kulminuje pylová aktivita pelyňku, ustupuje pyl travin.
Předpověď: Začala sezóna pylové aktivity ambrosie, probíhá aktivita pylu pelyňku, travin, šťovíku, jitrocele, kopřivy a merlíku.
Popis: V naší mobilní aplikaci „pyly.cz“ (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Ambrosie trojklaná

Podtitulek: významný alergen
Česky: Ambrosie trojklaná
Latinsky: Ambrosia trifida
Anglicky: Giant ragweed, Tall ragweed, Crownweed
Francouzsky: Grande herbe à poux
Německy: die Ambrosia dreilappige
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 0 Čvc 2 Srp 2 Zář 1 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jednodomá, jednoletá, tmavozelená bylina s bohatě rozvětveným kůlovým kořenem. Lodyha přímá, většinou bohatě větvená, 40–180 cm dlouhá, tupě 4hranná, rýhovaná, roztroušeně krátce drsně chlupatá, dole olysalá, zelená, někdy nachově naběhlá. Listy vstřícné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté, s čepelí na obou stranách drsně chlupatou.
Květ: Kvete v srpnu až říjnu. Samčí květy s korunou úzce zvonkovitou, světle žlutou. Zákrov samčích úborů je žebernatý, lůžko bez plevek. Samičí úbory po 4–8 v klubíčkách v úžlabí listenů v dolní části hroznů.
Plod: Zralé nažky jsou trvale obaleny ztvrdlými zákrovními listeny. Plody bývají přenášeny vodou, což vysvětluje jejich výskyt podél vodních toků.
Výskyt: Je původním druhem Severní Ameriky, odkud se rozšířila do Evropy a Asie. Tento druh dává přednost spíše klimatickým podmínkám více severní části Evropy oproti ambrosii peřenolisté. Kromě Anglie, Belgie, Nizozemí a Německa se s ní můžeme setkat také v centrální části Evropy a na jihu Skandinávie. V České republice je její výskyt očekáván v blízkosti povodí Labe na železničních nádražích a v okolí překladišť a zemědělských objektů.
Další informace: Využití nachází v léčitelství. Pozornost přitahuje také olej ze semen pro své antibakteriální účinky. Při větším výskytu představuje významný pylový alergen a potenciální polní plevel.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Ambrosie lysoklasá (Ambrosia psilostachya)
Ambrosie nepravá (Franseria acanthicarpa)
Ambrosie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia)