Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

Pylové zpravodajství

Pylová situace – 9. týden 2017

Pylová situace – 9. týden 2017
Platí: 27. 2. 2017 – 6. 3. 2017
Alergeny: líska, olše
Stav: Se současným oteplením začíná pylová sezóna roku 2017.
Předpověď: V ovzduší dominuje pyl lísky a olše.
Popis: Pro novou pylovou sezónu jsme připravili mobilní aplikaci. V této aplikaci máte možnost průběžně zaznamenávat svůj aktuální zdravotní stav. Na konci pylové sezóny aplikace vygeneruje roční přehled pro Vašeho alergologa. Na základě těchto výsledků bude možné lépe stanovit vhodná opatření pro následující rok.

Olše lepkavá

Podtitulek: významný alergen
Česky: Olše lepkavá
Latinsky: Alnus glutinosa
Anglicky: European alder, Black alder
Francouzsky: Aulne glutineux, Aune noir
Německy: die Schwarz-Erle
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 2 Bře 2 Dub 0 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Dorůstá výšek 25–35 m. Koruna je vysoko nasazena s tenkými větvemi. Kůra je v mládí zelenočerná, ve stáří destičkově rozpukaná, šupinovitá, šedohnědá. Pupeny jsou střídavé, vejčitě kyjovité, stopkaté. Listy střídavě postavené, obvejčité, až 10 cm dlouhé, dvakrát nepravidelně pilovité, v mládí lepkavé.
Květ: Kvete v březnu a dubnu. Jednopohlavné květy rostou odděleně na téže rostlině. Prašné jehnědy jsou dlouhé, převislé. Pestíkové jsou vzpřímené, šiškovité.
Velikost pylového zrna: 26–28 µm.
Plod: Plody jsou hnědé, oválné, 2 cm dlouhé, úzce křídlaté nažky v nerozpadavých šišticovitých plodenstvích. Dozrávají v říjnu.
Výskyt: Je rozšířena po celé Evropě, zasahuje přes Skandinávii daleko na Sibiř a Kavkaz. Roste i v jižní a severní Africe. V Americe zasahuje na jih až do Argentiny, dále se vyskytuje v Austrálii. U nás je dřevinou nížin a pahorkatin (700 m n. m.). Preferuje vlhké půdy, břehy potoků apod.
Další informace: Olše obsahuje antrachinony, třísloviny, flavonoidy, fytosterony, fenoly, triterpenové sloučeniny a řadu dalších látek. Odvar se v léčitelství používá k zastavení krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme. Zanícenou pokožku, spáleniny či bércové vředy hojí i čerstvé podrcené a přiložené listy.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Olše šedá (Alnus incana)
Olše zelená (Alnus alnobetula)
Olše srdčitá (Alnus cordata)
Olše japonská (Alnus japonica)