Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Pylové zpravodajství

PYLOVÁ SITUACE - 9. TÝDEN 2021

PYLOVÁ SITUACE - 9. TÝDEN 2021
Platí: 1. 3. 2021 – 9. 3. 2021
Alergeny: líska, olše
Stav: S jarním počasím začala pylová sezóna roku 2021.
Předpověď: V ovzduší dominuje pyl lísky a olše.
Popis: V naší mobilní aplikaci „pyly.cz“ (iOS, Android) máte možnost průběžně zaznamenávat svůj zdravotní stav. Na konci pylové sezóny je možné vygenerovat roční přehled pro Vašeho alergologa. Součástí aplikace je i modul pro záznam hmyzího bodnutí, včetně přisátí obávaného klíštěte a příslušné fotodokumentace. Aplikace zdokumentuje čas a Vaší GPS lokalitu.

Prvosenka jarní

Podtitulek:
Česky: Prvosenka jarní
Latinsky: Primula veris
Anglicky: Cowslip, Common cowslip
Francouzsky: La Primevère officinale
Německy: die Echte Schlüsselblume
Řád: Ericales
Čeleď: Primulaceae (prvosenkovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 1 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, 15–20 cm vysoká bylina s přízemní růžicí listů a uzlovitým oddenkem. Listy jsou řapíkaté, podvinuté, měkké, svraskalé, 5–15 cm dlouhé. Čepel je vejčitá až vejčitě podlouhlá, na okraji hrubě křivolaká a zubatá. Na rubu jsou listy šedozelené a chlupaté. Ze středu růžice vyrůstá chlupatý květní stvol, který obvykle délkou převyšuje listy.
Květ: Příjemně vonící květy se nachází v jednostranném převislém okolíku. Květy jsou 5četné a mají zelenožlutý nafoukle trubkovitý kalich a trubkovitou, nahoře zvonkovitě rozšířenou žlutou korunu s oranžovými skvrnami v ústí. Kvete od března do května.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je podlouhlá, jednopouzdrá tobolka obalená trvalým kalichem.
Výskyt: Je rozšířená téměř v celé Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na východ sahá až do západní Asie. V České republice se s ní můžeme setkat od nížin do pahorkatin ve světlých listnatých lesích, hájích a na slunečních stráních.
Další informace: Používá se v léčitelství i k výrobě léčiv. Účinnými látkami jsou saponiny, flavonoidy, vitamín C a další látky. Používá se především jako prostředek usnadňující odkašlávání, při revmatismu, migrénách, nespavosti i jako močopudný prostředek. Prvosenka jarní se řadí k ohroženým rostlinám.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR: