Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Buk lesní

Podtitulek: významný alergen
Česky: Buk lesní
Latinsky: Fagus sylvatica
Anglicky: European beech, Common beech
Francouzsky: Hêtre européen, Hêtre commun
Německy: die Buche, die Rotbuche
Řád: Fagales
Čeleď: Fagaceae (bukovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Statný strom s hladkým, přímým kmenem a vysoko postavenou korunou. Dorůstá 30–40 m a průměrů přes 1 m. Koruna mladších stromů je štíhlá, u starších značně široká. Až do vysokého stáří si udržuje hladkou stříbrošedou kůru. Pupeny jsou velmi štíhlé a úzké, přišpičatělé, delší než 2 cm. Střídavě postavené listy (5–10 cm dlouhé) jsou vejčité, celokrajné až oddáleně vlnitě zubaté, v mládí po obvodu jemně pýřité. Na líci jsou leskle zelené, na rubu bělavě chloupkaté. Řapík je krátký, chlupatý.
Květ: Kvete v dubnu a květnu současně s rašením listů. Samčí a samičí květy rostou odděleně na téže rostlině. Samčí květy jsou v kulovitých, převislých, dlouze stopkatých jehnědách. Jsou složeny z drobných kvítků s 6–20 tyčinkami a jsou žluté. Samičí rostou po dvou v červenavých, vzpřímených, šupinovitých číškách.
Velikost pylového zrna: 53–60 µm.
Plod: Plody jsou bukvice – trojboké, lesklé hnědé nažky. Jsou uzavřeny v ostnaté číšce, která dozrává v říjnu.
Výskyt: Je rozšířen v západní, střední a jižní Evropě. Dává přesnost provlhčeným půdám bohatým na živiny. Je citlivý k pozdním mrazům. U nás se vyskytuje od 300 do 1 000 m n. m.
Další informace: Bukvice dříve sloužily jako potrava v dobách nouze, neboť se z nich vyráběl olej a mouka. Po požití bukvic se však mohou objevit bolesti žaludku, zvracení a průjem, což pravděpodobně způsobuje kyselina šťavelová. Vylisovaný olej problémy nepůsobí. Výtažky z mladých listů mají význam v kosmetickém průmyslu, kde působí proti stárnutí kůže.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Buk východní (Fagus orientalis)
Buk Englerův (Fagus engleriana)
Buk velkolistý (Fagus grandifolia)