Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Bytel metlatý

Podtitulek:
Česky: Bytel metlatý
Latinsky: Kochia scoparia
Anglicky: Burning bush, Fire bush, Summer cypress, Belvedere
Francouzsky: Kochia á balais
Německy: die Besen-Radmelde, die Sommerzypresse, das Besenkraut
Řád: Caryophyllales
Čeleď: Amaranthaceae (laskavcovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 2 Čvc 2 Srp 2 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jednoletá bylina s větveným, nehlubokým kořenem. Lodyha 20–200 cm vysoká, silná, naspodu dřevnatějící, bohatě větvená, i s větvemi v mládí hustě kadeřavě chlupatá, později řídce chlupatá až lysá, oblá nebo mělce rýhovaná, někdy načervenalá. Listy čárkovitě až úzce podlouhlé, až 65 mm dlouhé, dlouze špičaté.
Květ: Kvete od července do září. Květy jsou oboupohlavné, na bázi s řídkým nebo hustým věnečkem chlupů, zřídka bez něj. Okvětí je většinou lysé.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.
Plod: Plodem je 2 mm dlouhá nažka černohnědé barvy.
Výskyt: Původní pravděpodobně od jihovýchodní Evropy přes jižní část bývalého SSSR a Sibiř až po Dálný Východ, dále v Malé Asii, Iránu, Pákistánu, Indii, Mongolsku, Číně a v Japonsku. Zavlečen byl do jižní a střední Evropy, severní a jižní Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje téměř na celém území. Obvyklý je na rumištích, skládkách odpadků, železničních náspech a kolejištích a jiných sušších ruderálních stanovištích.
Další informace: Bytel metlatý je proti suchu odolný intenzivně se šířící plevel. Některé jeho odrůdy jsou vysazovány do zahrádek jako okrasné rostliny. V Americe je pěstován jako krmná plodina pro ovce a skot v oblastech, kde nejsou dobré podmínky pro jiné krmné rostliny. Semena nachází využití v tradiční čínské medicíně při léčbě vysokého tlaku, aterosklerózy, obezitě, zánětech močového měchýře a při kožních problémech.
Odborná charakteristika alergenu: více informací zde
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Bytel rozprostřený (Kochia prostrata)
Bytel vlnokvětý (Kochia laniflora)