Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Cedr libanonský

Podtitulek: málo významný alergen
Česky: Cedr libanonský
Latinsky: Cedrus libani
Anglicky: Lebanon cedar, Cedar of Lebanon
Francouzsky: Cèdre du Liban, Cèdre du mont Liban
Německy: die Libanon-Zeder
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 2 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Strom vysoký 20–40 m s široce kuželovitou, později deštníkovitou korunou, s vrcholem ohnutým šikmo stranou. Obvod některých kmenů dosahuje až 3 m. Borka starších stromů je brázditá, šedohnědá. Jehlice vyrůstají ve větším počtu ve svazečcích podobně jako u modřínů. Jehlice jsou tuhé, tmavozelené, 1–4 cm dlouhé, špičaté.
Květ: Samčí a samičí šištice vyrůstají vzpřímeně na téže rostlině. Samičí šištice jsou soudkovité, 6–10 cm dlouhé, samčí jsou delší a štíhlejší. Kvetou na podzim. Mezi opylením a oplozením uplyne delší doba.
Velikost pylového zrna: 70–100 µm
Plod: Šišky jsou vzpřímené, krátce stopkaté, soudkovité. Semena jsou trojhranná a mají 25 mm dlouhé blanité křídlo. Dozrávají až druhým nebo třetím rokem.
Výskyt: Domovem je Libanon, Sýrie a Turecko. Rozšířil se i na Kypr. Cedry byly v minulosti pro své dřevo hojně káceny a dnes je jejich výskyt omezen pouze na několik málo lokalit. Jako okrasná rostlina je pěstován také ve střední a západní Evropě. Do České republiky byl dovezen v roce 1812. Cedr vyžaduje slunné stanoviště s mírnou zimou. Roste v nadmořských výškách 1 000–2 000 m.
Další informace: Ve vhodných podmínkách se cedry dožívají vysokého stáří přes 2 000 let. Dřevo cedru patří k nejcennějším dřevům. Je pevné a trvanlivé. Již odpradávna bylo oblíbené jako stavební materiál a používáno pro stavbu lodí, chrámů, a paláců. Vybudován z něho byl údajně i Šalamounův chrám v Jeruzalémě. Egypťané používali cedrový olej k balzamování. Celá rostlina i dřevo příjemně voní. Olej z cedru lze vtírat na prsou při zánětech dýchacích cest. Aplikovat ho lze i při podrážděné pokožce. Cedr je národní strom Libanonu.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Cedr himálajský (Cedrus deodara)
Cedr krátkolistý (Cedrus brevifolia)
Cedr atlaský (Cedrus atlantica)