Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Chmel otáčivý

Podtitulek:
Česky: Chmel otáčivý
Latinsky: Humulus lupulus
Anglicky: Common hop
Francouzsky: Houblon, Houblon grimpant
Německy: der Echte Hopfen
Řád: Rosales
Čeleď: Cannabaceae (konopovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 2 Kvě 2 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, až 10 m dlouhá liána s četnými podzemními výhonky. Lodyha ovíjivá, pravotočivá, drsně chlupatá. Listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě členěné, se 3–5 laloky na okraji hrubě pilovitými. Povrch listu je drsný.
Květ: Kvete v květnu až červnu. Samčí a samičí květy se nacházejí na oddělených jedincích. Samčí květy jsou drobné, žlutavé, 5četné, uspořádané v latnatá květenství. Samičí květy vyrůstají v hustých svazečcích, v době dozrávání se mění v šištice složené ze zelenavě zbarvených listenů.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.
Plod: Vejcovité nažky v šišticovitých převislých plodenstvích.
Výskyt: Původní je téměř v celém mírném pásmu Eurasie. Pěstováním byl zavlečen i do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a dalších částí světa. V České republice je chmel hojně pěstován. Divoce roste ve vlhkých houštinách, křoviscích, mokrých příkopech a na březích řek.
Další informace: Chmel je jednou ze základních surovin při výrobě piva. Dodává mu typickou nahořklou chuť, za což jsou odpovědné hořčiny (humulon, lupulon) obsažené v extraktu získaném ze žlázek listenů chmelových šištic. Pro tyto účely se pěstují pouze rostliny se samičími květy (chmelovými šišticemi). Pro své sedativní a baktericidní účinky nachází chmel využití také ve farmaceutickém průmyslu a lidovém léčitelství. Pomáhá při nespavosti, podporuje chuť k jídlu, činnost žaludku a trávení. Vně se používá na obklady při zánětech kůže i při revmatismu. U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Chmel japonský (Humulus scandens)