Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Čirok halabský

Podtitulek:
Česky: Čirok halabský
Latinsky: Sorghum halepense
Anglicky: Johnson grass, Egyptian millet, Evergreen millet
Francouzsky: Sorgho d'Alep
Německy: die Wilde Mohrenhirse
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 1 Čvc 2 Srp 1 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, velmi dekorativní tráva světle zelené až načervenalé barvy, s dlouhým větveným oddenkem a krátkými, ale mohutnými bělavými výběžky a přímými, hladkými, 60–150 cm dlouhými stébly s krátce chlupatými kolénky. Jazýčky krátké, posázené krátkými chloupky. Listové pochvy hladké, na horním konci poněkud rozestouplé a vousatě chlupaté. Čepele jsou 6–15 mm široké, zašpičatělé, na okraji posázené velmi ostrými zoubky.
Květ: Kvete od července do září. Lata je řídká, rozložená, 10–25 cm dlouhá, kuželovitá, s odstávajícími větvemi. Klásky jsou až 5 cm dlouhé, přisedlé, eliptické, 2květé, pouze horní květ je oboupohlavný. Plevy jsou zašpičatělé, krátce chlupaté, žlutohnědé. Pluchy nesou 10–15 mm dlouhou osinu nebo mohou být bez osin.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Obvejčité, bělavé obilky schované v leskle hnědých plevách.
Výskyt: Původní je ve východním Středomoří, Malé Asii, Střední Asii, na Kavkazu a kolem Černého moře. Postupně byl zavlékán společně s obilím do celého světa. V České republice se vyskytuje roztroušeně na suchých, teplých svazích, na okrajích křovin a cest, na skládkách, podél železnic a přechodně také na polích.
Další informace: Jedná se o teplomilný přizpůsobivý plevelný druh. V České republice není rozšířen jako v jiných částech světa, kde je již označován jako škodlivý plevel. Přes své značné rozšíření je málo využíván. Představuje kvalitní pícninu vhodnou i pro půdy s horší kvalitou.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Čirok obecný (Sorghum bicolor)
Čirok sudánský (Sorghum sudanense)