Cypřiš pravý

Cupressus sempervirens


málo významný alergen v ČR

Fotogalerie
Řád: Pinales
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)

Anglicky: Mediterranean cypress, Graveyard cypress
Francouzsky: Cyprès commun, Cyprès sempervirent, Cyprès toujours vert
Německy: die Mittelmeer-Zypresse, die Echte Zypresse
Období kvetení
0 0 23.24.15.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Stálezelená dřevina dožívající se vysokého věku přes 500 let a dorůstající výšky 20–30 m. Má úzce jehlancovitou nebo sloupovitou korunu. Borka je šedohnědá, mírně rozpraskaná, odlupující se v dlouhých pruzích. Větévky jsou na průřezu čtyřhranné nebo čtyřhranně okrouhlé. Vyrůstají na nich tmavozelené, vstřícné, 1 mm dlouhé, šupinovité, střechovitě se kryjící listy. Obsahují žlázky s vonnou pryskyřicí.

Květ

Kvete od března do května. Samčí květy jsou žlutohnědé, samičí zelené. Vyrůstají v malých oddělených chomáčích na koncích větévek na téže rostlině.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm

Plod

Plodem je vejčitá, až 4 cm velká kulovitá šiška visící na krátkých větévkách dolů. Šiška se skládá z 8–14 šupin, pod kterými se vytvářejí zploštělá, křídlatá semena. Šupiny jsou na obvodu lehce nahoru zahnuté, uprostřed s drobným hrbolkem. Mladé šišky jsou zelené, dozrávají druhým rokem. Zralé šišky mají hnědou barvu.

Výskyt

Původním domovem je východní Středozemí a severní oblasti Blízkého Východu. Postupně zdomácněl v celé středozemní oblasti. Rozšířil se také do Severní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie i na Nový Zéland. Vyhovují mu slunná až polostinná stanoviště s mírně vlhkou půdou. Je velice citlivý na mráz.

Další informace

Dřevo cypřiše je podobné cedrovému dřevu. Je pevné a trvanlivé. Již ve starověku bylo velmi žádané jako stavební materiál. V jižní Evropě se cypřiš považuje za symbol smutku, a proto se zde stal typickým hřbitovním stromem. V lidovém léčitelství nachází uplatnění šišky. Olej z cypřiše se doporučuje používat při mastné pleti a akné, vhodný je také pro osvěžující koupele a proti pocení nohou.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top