Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Cypřiš pravý

Podtitulek: málo významný alergen v ČR
Česky: Cypřiš pravý
Latinsky: Cupressus sempervirens
Anglicky: Mediterranean cypress, Graveyard cypress
Francouzsky: Cyprès commun, Cyprès sempervirent, Cyprès toujours vert
Německy: die Mittelmeer-Zypresse, die Echte Zypresse
Řád: Pinales
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 2 Bře 2 Dub 1 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Stálezelená dřevina dožívající se vysokého věku přes 500 let a dorůstající výšky 20–30 m. Má úzce jehlancovitou nebo sloupovitou korunu. Borka je šedohnědá, mírně rozpraskaná, odlupující se v dlouhých pruzích. Větévky jsou na průřezu čtyřhranné nebo čtyřhranně okrouhlé. Vyrůstají na nich tmavozelené, vstřícné, 1 mm dlouhé, šupinovité, střechovitě se kryjící listy. Obsahují žlázky s vonnou pryskyřicí.
Květ: Kvete od března do května. Samčí květy jsou žlutohnědé, samičí zelené. Vyrůstají v malých oddělených chomáčích na koncích větévek na téže rostlině.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plod: Plodem je vejčitá, až 4 cm velká kulovitá šiška visící na krátkých větévkách dolů. Šiška se skládá z 8–14 šupin, pod kterými se vytvářejí zploštělá, křídlatá semena. Šupiny jsou na obvodu lehce nahoru zahnuté, uprostřed s drobným hrbolkem. Mladé šišky jsou zelené, dozrávají druhým rokem. Zralé šišky mají hnědou barvu.
Výskyt: Původním domovem je východní Středozemí a severní oblasti Blízkého Východu. Postupně zdomácněl v celé středozemní oblasti. Rozšířil se také do Severní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie i na Nový Zéland. Vyhovují mu slunná až polostinná stanoviště s mírně vlhkou půdou. Je velice citlivý na mráz.
Další informace: Dřevo cypřiše je podobné cedrovému dřevu. Je pevné a trvanlivé. Již ve starověku bylo velmi žádané jako stavební materiál. V jižní Evropě se cypřiš považuje za symbol smutku, a proto se zde stal typickým hřbitovním stromem. V lidovém léčitelství nachází uplatnění šišky. Olej z cypřiše se doporučuje používat při mastné pleti a akné, vhodný je také pro osvěžující koupele a proti pocení nohou.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Cypřiš portugalský (Cupressus lusitanica)
Cypřiš velkoplodý (Cupressus macrocarpa)
Cypřiš arizonský (Cupressus arizonica)