Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Devětsil lékařský

Podtitulek:
Česky: Devětsil lékařský
Latinsky: Petasites hybridus
Anglicky: Common butterbur
Francouzsky: Grand pétasite, Pétasite hybride
Německy: die Gewöhnliche Pestwurz, die Bach-Pestwurz
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 1 Bře 2 Dub 1 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, statná, výrazně aromatická bylina. Oddenek je šikmý nebo vodorovný, tlustě válcovitý. Lodyhy jsou vzpřímené, přes 1 cm tlusté, duté, pavučinatě chlupaté, načervenalé, v době květu 10–40 cm vysoké, za plodu až 100 cm vysoké. Přízemní listy jsou až 70 cm široké, svrchu zelené, naspodu šedoplstnaté, s čepelí nejčastěji široce srdčitě okrouhlou. Lodyžní listy jsou šupinovité, narůžovělé.
Květ: Kvete od března do května dříve, než se objeví listy. Načervenalé, trubkovité květy vytvářejí složená květenství, kde jsou květní úbory sestaveny do prodlouženého hroznu. Na některých rostlinách převažují květy samčí, na jiných naopak květy samičí.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem jsou ochmýřené nažky.
Výskyt: Rozšířen v severní a střední Evropě a v pohořích jižní Evropy. Zasahuje i do západní Asie. Vyskytuje se zejména v podhorských a horských oblastech. U nás roste na vlhkých až silně podmáčených loukách, březích potoků, v říčních nivách, řidčeji i v příkopech a při okrajích cest, vždy však na vlhkých půdách.
Další informace: Rostlina nachází využití v lidovém léčitelství. Předmětem sběru je především oddenek. Připravuje se jako nálev. Působí močopudně, pomáhá při horečnatých stavech, migrénách, při astmatu, dně a utišuje kašel. Oblíbená byla dříve také aplikace kořene ve víně. Listy lze použít jako obklady kloubů a ran při výronech a odřeninách. Rostlina však bývá často opomíjena díky svému nepříjemnému zápachu. Zápach lze zmírnit přimícháním byliny do směsí. Ve středověku lidé věřili, že tato rostlina odpuzuje mor.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Devětsil bílý (Petasites albus)
Devětsil japonský (Petasites japonicus)
Devětsil Kablíkové (Petasites kablikianus)