Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Hloh obecný

Podtitulek:
Česky: Hloh obecný
Latinsky: Crataegus laevigata
Anglicky: Midland hawthorn, Woodland hawthorn, Mayflower
Francouzsky: L'Aubépine lisse
Německy: der Zweigriffelige Weißdorn
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 2 Kvě 2 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Hustě větvený keř nebo malý strom dosahující výšky až 6 m. Postranní větévky jsou ztrnovatělé. Listy jsou střídavé, vejčité nebo obvejčité, 3–5 laločné, s mělkými zářezy, po celém okraji nestejně pilovité. Na líci jsou tmavozelené, na rubu bledší.
Květ: Kvete od začátku května do konce června. Oboupohlavné květy v bohatých chocholících jsou bílé nebo narůžovělé, charakteristicky zapáchají, mají 2–3 čnělky a početné tyčinky.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je kulovitá nebo trochu protáhlá, 2 cm dlouhá, malvice (hložinka) červené barvy se zploštělou špičkou.
Výskyt: Hloh obecný pochází z Evropy. Areál výskytu zde pokrývá celou západní a střední Evropu a zasahuje až do Skandinávie. Částečně je rozšířen i v severní Africe, Asii a Severní Americe. V České republice ho můžeme spatřit po celém území ČR od nížin až do podhorských oblastí. Hojný je na mezích, křovinatých stráních a podél cest a řek. Pro ozdobu je často pěstován v plnokvěté formě.
Další informace: Hloh obecný má prokázané léčivé účinky. Na trhu lze koupit již hotové přípravky z hlohu. V lidovém léčitelství se používá především květ, méně často list nebo plod. Hlavními obsahovými látkami jsou triterpenové kyseliny, flavonoidy, antokyany, aminy, kvercetin, vitamíny skupiny B, vitamín C a jiné. Hloh obecný má příznivý vliv zejména na srdeční činnost – rozšiřuje cévy, tlumí srdeční arytmie a snižuje krevní tlak a cholesterol. Dále podporuje činnost ledvin, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a ateroskleróze. Plody se podávají při průjmech. Lidé se srdečními potížemi by měli přípravky z hlohu používat pouze s vědomím lékaře. Šlechtěné odrůdy se k léčbě nepoužívají!
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)
Hloh tuholistý (Crataegus fallacina)
Hloh křivokališný (Crataegus praemonticola)
Hloh přímokališný, Lindmanův (Crataegus lindmanii)
Hloh prostřední (Crataegus media)
Hloh velkoplodý (Crataegus macrocarpa)
Hloh kališný (Crataegus calycina)