Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Jabloň domácí

Podtitulek:
Česky: Jabloň domácí
Latinsky: Malus domestica
Anglicky: Apple tree
Francouzsky: Pommier domestique, Pommier commun
Německy: der Kulturapfel
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 1 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Strom, který má podle odrůdy a řezu různý tvar a výšku až do 15 m. Kůra stromu je šedá. Listy jsou celistvé, řapíkaté, vejčité, po okraji pilovité, 6–12 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu hustě plstnaté.
Květ: Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou až 5 cm široké, bílé s vnějším červenavým nádechem, s 5 korunními lístky a 15–20 tyčinkami. Jabloň je cizosprašný strom. K opylení je nutný pyl z jiné odrůdy.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plod: Plodem je kulovitá malvice (jablko) o průměru alespoň 5 cm, s 5–10 semeny. Podle odrůdy mají plody různý tvar a zbarvení od zelené až po tmavě červenou.
Výskyt: Již v dobách antiky byly pěstovány první odrůdy jabloní. Za vlády Karla Velikého začal i u nás velký rozvoj v pěstování většího počtu odrůd. V současnosti jsou v mírném pásmu celého světa vysazovány tisíce kultivarů. Jabloně vyžadují na živiny bohatou, humózní půdu na slunném stanovišti. Stromy je vhodné pravidelně prořezávat. Odrůdy lze štěpovat na různé odnože.
Další informace: Ačkoliv bylináři běžně nezařazují jabloň mezi léčivé rostliny, prospěšnost plodů pro zdraví je nesporná. Jablka obsahují řadu důležitých látek: kyseliny, cukry, vlákninu, pektin, vitamíny (provitamín A, B, vitamín C, E, kyselina listová) a minerální látky (draslík, železo). Jablka oboustranně regulují trávení – pomáhají pří zácpě i při průjmu, dále léčí žaludeční katary, posilují nervovou soustavu, pomáhají při bolestech hlavy, odstraňují nespavost a únavu a jsou vhodná jako prevence proti onemocnění žlučníku. Vláknina z jablek přispívá ke snižování krevního tlaku. Jablka jsou rovněž doporučována i nemocným cukrovkou.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Jabloň lesní (Malus sylvestris)
Jabloň nízká (Malus pumila)
Jabloň Sieversova (Malus sieversii)
Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)
Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda)
Jabloň hnědá (Malus fusca)
Jabloň vznešená (Malus spectabilis)