Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Javor jasanolistý

Podtitulek: významný alergen
Česky: Javor jasanolistý
Latinsky: Acer negundo
Anglicky: Box elder, Ash-leaved maple
Francouzsky: L'Érable negundo
Německy: der Eschen-Ahorn
Řád: Sapindales
Čeleď: Sapindaceae (mýdelníkovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Tento až 20 m vysoký, opadavý strom vytváří většinou poněkud neupravenou, světle zeleně zbarvenou a rozkladitou korunu. Letorosty mají svrchní pokožku zpočátku poněkud namodralou, později zelenou a nakonec hnědou. Listy tohoto javoru se nepodobají listům většiny javorů. Jsou sice vstřícné, ale lichozpeřené, 3- až 7četné, s řapíkatými, vejčitými, špičatými lístky o velikosti 5–13 cm, s nestejně zubatým okrajem.
Květ: Kvete v dubnu až květnu. Jednopohlavná květenství bez korunních lístků se vytvářejí na rozdílných jedincích. Samčí květy s původně načervenalými, později žlutými prašníky jsou uspořádané v převislých svazečcích, samičí v hroznovité podobě. Objevují se současně s rašením listů.
Velikost pylového zrna: 27–36 µm.
Plod: Dvojnažky mají podlouhlá semena s krátkými, srpovitě zahnutými křidélky. Svírají spolu ostrý úhel. Jsou světle hnědavé barvy.
Výskyt: Původní areál javoru jasanolistého zahrnuje Severní a Střední Ameriku od Kanady po Floridu, Mexiko a Guatemalu. Největší porosty jsou v údolí řeky Mississippi. Dále se vyskytuje v Číně, Japonsku a Austrálii. U nás se objevuje od roku 1835. Běžně je vysazován v parcích, zahradách a stromořadích.
Další informace: V Severní Americe je pro svou šťávu hojně pěstován javor cukrový. Také z navrtaného kmene javoru jasanolistého vytéká šťáva, ze které se vyrábí javorový sirup obsahující mnoho hodnotných minerálních látek. Koncem 18. stol. stouply ve střední Evropě ceny cukru z cukrové třtiny a hledaly se domácí zdroje cukru ze šťávy javorů. Stromy však rostly příliš dlouho, než byly schopné poskytovat šťávu a pozornost se tak obrátila k cukrové řepě.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny v naší databázi
Příbuzné rostliny:
Javor babyka (Babyka obecná) (Acer campestre)
Javor červený (Acer rubrum)
Javor klen (Acer pseudoplatanus)
Javor stříbrný (Acer saccharinum), (angl. silver maple)
Javor tatarský (Acer tataricum)
Javor mléč (Acer platanoides)
Javor dlanitolistý (Acer palmatum)