Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Jírovec maďal

Podtitulek: málo významný alergen
Česky: Jírovec maďal
Latinsky: Aesculus hippocastanum
Anglicky: Horse chestnut
Francouzsky: Marronnier d'Inde, Châtaignier de chevaux
Německy: die Gewöhnliche Rosskastanie
Řád: Sapindales
Čeleď: Sapindaceae (mýdelníkovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 1 Dub 2 Kvě 1 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Velmi statný strom vysoký 30 m s hustou, široce vejčitou korunou. Kůra je zpočátku hladká, šedohnědá, ve středním věku černošedá. Větve v dolní části koruny jsou silné, odstávající. Pupeny vejčitě kuželovité, lepkavé, až 3 cm dlouhé a 1,5 cm tlusté. Listy velké (asi 25 cm), vstřícně postavené, dlanitě složené z 5 až 7 lístků.
Květ: Kvete od dubna do června. Oboupohlavné květy rostou ve velkých, vzpřímených, až 30 cm dlouhých hroznovitých latách na konci větví. Květy jsou souměrné, 4- až 5četné, skládají se z kalichu a bíle zbarvených, červeně a žlutě tečkovaných korunních plátků. Mají 7 tyčinek.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.
Plod: Plodem je zelenohnědá, ostnatá tobolka, obsahující semena (kaštany) po 1 až 3 kusech, která dozrávají v září a říjnu.
Výskyt: Vyskytuje se prakticky po celém světě. Přirozeně roste na Balkáně, výsadbou rozšířen po střední a jihovýchodní Evropě, roste i v Severní Americe. Pěstuje se v Číně a Japonsku. Je náročný na vlhkost a úrodnost půdy. V Čechách je hojně rozšířený v parcích, zahradách a alejích. V posledních letech je napadán klíněnkou jírovcovou.
Další informace: Aktivní látky získané z plodů kaštanu v podobě extraktu působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků, používají se při chronické žilní nedostatečnosti, při léčbě křehkých vlásečnic, urychlují vstřebávání krevních podlitin a modřin, vypínají pleť a působí na pokožku jako tonikum.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Jírovec červený, pleťový (Ausculus carnea)
Jírovec drobnokvětý (Aesculus parviflora)
Jírovec pávie (Aesculus pavia)
Jírovec žlutý (Aesculus octandra)