Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Kopretina bílá

Podtitulek: významný alergen
Česky: Kopretina bílá
Latinsky: Leucanthemum vulgare
Anglicky: Ox-eye daisy
Francouzsky: Marguerite, Marguerite commune
Německy: die Magerwiesen-Margerite, die Wiesen-Wucherblume
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 1 Kvě 2 Čer 3 Čvc 3 Srp 2 Zář 1 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Krátce vytrvalá (dvouletá až čtyřletá) bylina dorůstající 20–70 cm. Lodyha je vzpřímená nebo vystoupavá, jednoduchá nebo řídce větvená, lysá nebo hustě chlupatá s dlouhými plazivými oddenky a vláknitými kořeny. Spodní listy jsou řapíkaté, protáhle kopinaté nebo lopatkovité, na okraji vroubkované až zubaté, horní listy jsou přisedlé nebo napůl objímají stonek, jsou čárkovitě kopinaté s pilovitým okrajem, ke špičce se zmenšují.
Květ: Kvete v květnu až říjnu. Květní úbory jsou 4–6 cm široké. Vyrůstají na konci lodyhy obvykle jednotlivě nebo v řídkém chocholíku. Na spodní straně se nachází kopinaté, střechovitě se překrývající zákrovní listeny s černým okrajem. Okrajové květy jsou jazykovité, bílé, samičí. Obklopují květní terč, který sestává z trubkovitých, oboupohlavných květů žluté barvy.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plody jsou hnědé nažky.
Výskyt: Hojně se vyskytuje téměř v celé Evropě (západní, střední a jihovýchodní Evropa). Na východ pokračuje oblast výskytu až po Ural. Setkat se s ní můžeme také v Severní, Střední i Jižní Americe. Zavlečena byla i do Austrálie a na Nový Zéland. V České republice roste především v teplejších oblastech. Hojná na loukách, stráních a pastvinách od nížin až do hor.
Další informace: V lidovém léčitelství se z kopretiny bílé připravovaly sirupy nebo esence, které se používaly k léčbě katarů. V zahradnictví je využívána řada okrasných kultivarů, které jsou ale většinou vyšlechtěny z jiných odrůd, než je zde uváděná kopretina bílá.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Kopretina panonská (Leucanthemum margaritae)
Kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum)
Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum)
Kopretina okrouhlolistá (Leucanthemum waldsteinii)