Meruňka obecná je až 6 m vysoký strom s polokulovitou korunou. Má opadavé, řapíkaté, lysé listy s jednoduchými, okrouhle vejčitými, na okraji vroubkovaně zubatými čepelemi.
Meruňka obecná je až 6 m vysoký strom s polokulovitou korunou. Má opadavé, řapíkaté, lysé listy s jednoduchými, okrouhle vejčitými, na okraji vroubkovaně zubatými čepelemi.
Květy rostou většinou jednotlivě, jsou krátce stopkaté, 2,5 cm široké, bílé nebo bledě růžové, s pěti korunními lístky. Rozvíjejí se na začátku jara (březen, duben) ještě před rašením listů.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plodem je jedlá kulatá peckovice o průměru 4–7 cm. Plody jsou dužnaté, žlutě oranžové až načervenalé, krátce plstnaté, s postranní brázdou.
Pochází ze severní Číny. Zdomácněla v částech Evropy a hojně se pěstuje pro své jedlé plody v oblastech s mírnou zimou. Je velice citlivá k jarním mrazům. Její výskyt často odpovídá místům, ve kterých se pěstuje vinná réva. U nás jsou nejlepší meruňkové polohy na jižní Moravě. Je rostlinou velmi náročnou na stanoviště. Vyžaduje propustné, písčitohlinité půdy.
Používanou částí jsou především plody, které se konzumují čerstvé, suší se nebo se dále zpracovávají (džemy, marmelády, džusy, zavařeniny, kompoty, pálenky, likéry, atd.). Dužina plodů obsahuje především cukry, organické kyseliny, vitamín A a C, vitamíny skupiny B, minerální látky a další. Čerstvé plody povzbuzují chuť k jídlu, blahodárně působí na srdeční systém, na činnost jater a na zrak. Zvláčňují pleť, snižují krevní tlak a působí protirevmaticky. List meruňky lze přidávat do koupelí ošetřujících hemoroidy. Semena obsahují glykosid amygdalin, z něhož se enzymatickým štěpením uvolňuje jedovatý kyanovodík. Je tedy třeba opatrnosti při jejich konzumaci. Některé zdroje uvádí, že již jen pár semen může způsobit vážné zdravotní problémy. Naproti tomu jsou dnes zmiňovány i možné léčivé účinky semen, právě díky přítomnosti zmiňované látky.
Mahalebka obecná (Prunus mahaleb)
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Sakura ozdobná (Prunus serrulata)
Střemcha obecná (Prunus padus)
Střemcha pozdní (Prunus serotina)
Střemcha viržinská (Prunus virginiana)
Mandloň obecná (Prunus dulcis)
Broskvoň obecná (Prunus persica)
Mandloň nízká (Prunus tenella)
Trnka obecná (Prunus spinosa)
Slivoň myrobalán (Prunus cerasifera)
Slivoň obecná (Prunus insititia)
Slivoň švestka (Prunus domestica)
Třešeň japonská (Prunus japonica)
Třešeň ptačí (Prunus avium)
Třešeň višeň (Prunus cerasus)
Třešeň křovitá (Prunus fruticosa)