Fotoalbum rostlin
Olše lepkavá
Podtitulek: významný alergen
Česky: Olše lepkavá
Latinsky: Alnus glutinosa
Anglicky: European alder, Black alder
Francouzsky: Aulne glutineux, Aune noir
Německy: die Schwarz-Erle
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)
Intenzita:
0
Led
0
Úno
2
Bře
2
Dub
0
Kvě
0
Čer
0
Čvc
0
Srp
0
Zář
0
Říj
0
Lis
0
Pro
Znaky: Dorůstá výšek 25–35 m. Koruna je vysoko nasazena s tenkými větvemi. Kůra je v mládí zelenočerná, ve stáří destičkově rozpukaná, šupinovitá, šedohnědá. Pupeny jsou střídavé, vejčitě kyjovité, stopkaté. Listy střídavě postavené, obvejčité, až 10 cm dlouhé, dvakrát nepravidelně pilovité, v mládí lepkavé.
Květ: Kvete v březnu a dubnu. Jednopohlavné květy rostou odděleně na téže rostlině. Prašné jehnědy jsou dlouhé, převislé. Pestíkové jsou vzpřímené, šiškovité.
Velikost pylového zrna: 26–28 µm.
Velikost pylového zrna: 26–28 µm.
Plod: Plody jsou hnědé, oválné, 2 cm dlouhé, úzce křídlaté nažky v nerozpadavých šišticovitých plodenstvích. Dozrávají v říjnu.
Výskyt: Je rozšířena po celé Evropě, zasahuje přes Skandinávii daleko na Sibiř a Kavkaz. Roste i v jižní a severní Africe. V Americe zasahuje na jih až do Argentiny, dále se vyskytuje v Austrálii. U nás je dřevinou nížin a pahorkatin (700 m n. m.). Preferuje vlhké půdy, břehy potoků apod.
Další informace: Olše obsahuje antrachinony, třísloviny, flavonoidy, fytosterony, fenoly, triterpenové sloučeniny a řadu dalších látek. Odvar se v léčitelství používá k zastavení krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme. Zanícenou pokožku, spáleniny či bércové vředy hojí i čerstvé podrcené a přiložené listy.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Olše šedá (Alnus incana)Olše zelená (Alnus alnobetula)
Olše srdčitá (Alnus cordata)
Olše japonská (Alnus japonica)