Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Ořešák královský

Podtitulek: významný alergen
Česky: Ořešák královský
Latinsky: Juglans regia
Anglicky: Walnut
Francouzsky: Noyer
Německy: die Echte Walnuss
Řád: Fagales
Čeleď: Juglandaceae (ořešákovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 1 Dub 2 Kvě 1 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Ořešák královský je strom dorůstající 10–30 m, s průběžnou nebo vidličnatou korunou a hladkou kůrou. Je to jediný ořešák, který má v lichozpeřených listech celokrajné lístky. Listy tvoří 5–9 lysých lístečků s krátkou špičkou, jsou až 15 cm dlouhé, konečný lísteček je nejdelší. Když se rozmělní, jsou aromatické.
Květ: Kvete od konce jara do začátku léta. Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Samčí květy s třemi okvětními lístky a s mnoha tyčinkami vyrůstají v typických jehnědách a jsou žlutozelené. Z přisedlých samičích 2četných květů se vyvíjí plod – oříšek.
Velikost pylového zrna: 40–43 µm.
Plod: Plodem jsou jedlé ořechy, obalené dužnatou zelenou číškou. Tvrdá skořápka má dvě oddělitelné poloviny. Jádro ořechu je semeno s dvěma tlustými laločnatými olejnatými dělohami.
Výskyt: Jeho domovem je původně jižní Evropa a Balkán. Rozšířen je také napříč centrální Asií, dále také v Severní a Jižní Americe.
Další informace: Vlašské ořechy jsou velice výživné, obsahují v průměru 70 % tuků obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, 18 % proteinů a přibližně 3 % sacharidů. Z nezralých ořechů se vyrábí ořechová pálenka a ořechový likér. Ořešák je užitečný nejen jako zdroj cenného dřeva. Využitelné jsou i jeho listy, které se používají ve formě obkladů a koupelí při akné a ekzémech. Čaj je využíván proti katarům žaludku a střev.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Ořešák popelavý (Juglans cinerea)
Ořešák černý (Juglans nigra)
Ořešák japonský (Juglans ailantifolia)
Ořešák mandžuský (Juglans mandshurica)
Ořešák drobnopldý (Juglans microcarpa)