Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Ovsík vyvýšený

Podtitulek: významný alergen
Česky: Ovsík vyvýšený
Latinsky: Arrhenatherum elatius
Anglicky: False oat-grass, Tall oat-grass
Francouzsky: Avoine élevée, Fromental
Německy: der Gewöhnliche Glatthafer
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 1 Kvě 2 Čer 2 Čvc 2 Srp 1 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, asi 50 až 150 cm vysoká tráva rostoucí v řídkých trsech. Stébla jsou přímá nebo poněkud rozložená, poměrně mohutná, hladká, s 3 až 5 tlustými kolénky. Listové pochvy jsou na hřbetní straně okrouhlé, rovněž hladké nebo pouze nepatrně drsné a řídce chlupaté. Jazýčky jsou až 3 mm dlouhé. Čepele jsou stejně jako listové pochvy intenzivně zelené, úzce zašpičatělé, ploché.
Květ: Kvete od května do září. Lata je až 30 cm dlouhá, mírně převislá, za květu rozkladitá, zelená až lehce purpurová. Klásky 2květé, spodní květ je pouze samčí, horní oboupohlavný. Plevy jsou blanité a zašpičatělé, dolní je 1žilná a zřetelně kratší než horní 3žilná. Pluchy jsou až 10 mm dlouhé, na hřbetě okrouhlé, zašpičatělé, dolní plucha má dlouhou osinu.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Pluchatá obilka žluté barvy s tmavou osinou a svazečkem chloupků při bázi.
Výskyt: Roste téměř v celé Evropě od nížin až do nižších horských poloh. Rozšířil se také do dalších částí světa a dnes se s ním můžeme setkat v Severní Americe, severní Africe, Asii i Austrálii. Dosti hojný je na loukách, náspech a u cest od nížin do podhůří. Dává přednost spíše suchým, nejvýše slabě vlhkým, výživným půdám.
Další informace: Ovsík je krmná tráva poskytující vysoké výnosy kvalitní píce. Poněkud méně vhodný je k pastvě. Nesnáší sešlapávání. V zahradnictví nachází využití i jeho okrasný kultivar.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR: