Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Podběl obecný

Podtitulek:
Česky: Podběl obecný
Latinsky: Tussilago farfara
Anglicky: Coltsfoot
Francouzsky: Tussilage, Pas-d'âne
Německy: der Huflattich
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 2 Bře 2 Dub 1 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá bylina s dlouhým, plazivým, šupinatým oddenkem s podzemními výběžky často delšími než 1 m. Lodyhy jsou přímé, nevětvené, po celé délce porostlé červenohnědými šupinatými listy. Přízemní listy začínají rašit až po odkvětu, jsou dlouze řapíkaté s okrouhle srdčitou čepelí, na okraji zubatou. Svrchu jsou lesklé, tmavě zelené a lysé, naspodu našedlé běloplstnatými chlupy. Kvetoucí rostliny dosahují výšky 5–15 cm, za plodu až 30 cm.
Květ: Květní úbory vyrůstájí jednotlivě na koncích stonků v období od března do května. Každý úbor je obklopen válcovitým zákrovem z čárkovitých, šupinatých listenů. Střední trubkovité květy jsou samčí a vytváří tzv. terč. Okrajové jazykovité květy jsou samičí a tvoří tzv. paprsek. Květy mají žlutou barvu.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je 3–5 mm dlouhá nažka s bílým chmýrem.
Výskyt: Rozšířen v celé Evropě, na sever do Skandinávie, na východ přes Sibiř na Dálný východ, na jih do jižního Španělska. Dále se vyskytuje v horách severní Afriky, v Malé Asii, Íránu, ve Střední Asii až do Indie. Do Severní Ameriky byl zavlečen. V České republice se vyskytuje na staveništích, rumištích, skládkách, sídlištích, při lesních lemech, březích potoků nebo suchých řečištích. Daří se mu na hlinitých, vlhkých půdách s dostatečným obsahem vápna.
Další informace: V léčitelství patří mezi oblíbené bylinky. Obsahuje sliz, třísloviny, minerální látky, glykosidní hořčiny, karotenoidy, silice a jiné látky. Rostlina se používá hlavně při chorobách dýchacího ústrojí – při rýmě, kašli, chřipce i při záduše obvykle ve směsi s dalšími bylinkami. Pomáhá i při žaludečních a střevních zánětech, nechutenství, vysokém krevním tlaku, astmatu, ateroskleróze a revmatických onemocněních. Nedoporučuje se jeho dlouhodobé užívání.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR: