Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Poháňka hřebenitá

Podtitulek: významný alergen
Česky: Poháňka hřebenitá
Latinsky: Cynosurus cristatus
Anglicky: Crested dog's tail grass
Francouzsky: Crételle des prés
Německy: das Wiesen-Kammgras
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 2 Čer 1 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, hustě trsnatá až krátce výběžkatá tráva. Stéblo je tenké, hladké, pevné a tuhé, nevětvené, 20–60 cm vysoké. Listy jsou v pupenech zřasené, později zkroucené. Listové pochvy jsou na hřbetní straně zaokrouhlené, lysé. Jazýčky jsou krátké, cca 1 mm dlouhé, tupé. Čepele jsou až 15 cm dlouhé, ploché až poněkud žlábkovité, na svrchní straně jemně rýhované, na spodní straně hladké.
Květ: Kvete od června do července. Jednostranně čárkovitá lata je klasovitě stažená, až 10 cm dlouhá. Vedle každého plodného klásku je ještě klásek jalový, podobný hřebínku. Plodné klásky jsou 3–5květé, jejich pluchy jsou krátce osinkaté.
Velikost pylového zrna: 19–38 µm.
Plod: Plodem je eliptická obilka žluté až žlutohnědé barvy.
Výskyt: Roste v Evropě a mírné zóně západní Asie. Rozšířila se i do dalších oblastí světa a setkat se s ní můžeme i v Severní a Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandě. Dosti hojná je na loukách, pastvinách, mezích, při okrajích cest od nížin až do hor.
Další informace: Poháňka hřebenitá tvoří husté polštáře pouze v oblastech s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a nevysychající půdou. Představuje proto hlavně v horách krmnou trávu vysoké jakosti. Na vlhčích místech se hodí do hřišťových trávníků. Jelikož jsou její stébla pevná v tahu, jsou používána při vyplétání.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Cynosurus echinatus (Poháňka ježatá)