Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Rákos obecný

Podtitulek: významný alergen
Česky: Rákos obecný
Latinsky: Phragmites communis
Anglicky: Common reed
Francouzsky: Roseau commun, Roseau à balais
Německy: das Schilfrohr
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 1 Čer 2 Čvc 2 Srp 1 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá, mohutná tráva s daleko plazivým oddenkem a až 10 m dlouhými výběžky. Stébla jsou mohutná, tuhá, vzpřímená, 150–400 cm vysoká, až 25 mm tlustá, s četnými kolénky, obklopená listovými pochvami, v dolní části chlupatá, v horní části lysá. Listy jsou po obou stranách nebo pouze na spodní straně modravě zelené. Jazýčky jsou nahrazeny hustým křížem krátkých chloupků. Čepele jsou asi 35 až 50 cm dlouhé a až 40 mm široké, velmi tuhé a pevné, hustě žilnaté, ploše rozprostřené, protáhlé ve velmi dlouhou, tenkou, poněkud zvlněnou špičku.
Květ: Kvete od června do září. Květy vyrůstají po 3 až 7 v kláscích, které jsou uspořádány do latnatých květenství. Laty jsou velké a bohaté, nafialovělé, jen za květu rozestálé, 15–40 cm dlouhé, s chomáčky stříbřitě bílých chlupů. Pluchy jsou úzké a zašpičatělé. Osina chybí.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm
Plod: Plodem je šedožlutá obilka s chloupky na spodní straně.
Výskyt: Rozšířený po celém světě vyjma vysokých horských poloh a tropických oblastí. Hojný u stojatých nebo velmi pomalu tekoucích vod, kde často tvoří rozsáhlé porosty. Nalézt ho můžeme také v prameništích, na vlhkých lukách a v olšinových a vrbových nivách.
Další informace: Rákos obecný je oblíbeným stavebním materiálem pro hnízda a úkryty drobných zvířat, obojživelníků, ptáků a ryb. Je vhodný pro zpevnění břehů a jako ochrana proti erozi. Rákos má široké technické využití. Je vhodnou rostlinou pro kořenové čističky a pro produkci biomasy. Především v minulosti se používal jako střešní krytina a podklad pod omítku. Představuje také zdroj celulózy a vyrábí se z něho různé výrobky, např. rohože. V zahradnictví se používají jeho okrasné kultivary. Je méně známý i pro své údajné léčivé účinky. Pomáhá při snižování horečky a působí také jako močopudný prostředek.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR: