Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Řepeň durkoman

Podtitulek:
Česky: Řepeň durkoman
Latinsky: Xanthium strumarium
Anglicky: Rough cocklebur, Common cocklebur
Francouzsky: la Lampourde d'Orient, Lampourde à gros fruits
Německy: die Gewöhnliche Spitzklette
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 0 Čer 1 Čvc 2 Srp 2 Zář 2 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Jednoletá, šedozelená hluboce kořenující bylina. Hlavní kořen je dlouhý až 120 cm. Lodyha je přímá, 20–120 cm dlouhá, větvená, oblá, hustě krátce přitiskle chlupatá, krátce čárkovitě skvrnitá. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, až 20 cm dlouhé, chlupaté. Čepel je hrubě pilovitá, srdčitě trojúhelníkovitá, 3–5laločná až celistvá.
Květ: Kvete v červenci až říjnu. Květy jsou jednopohlavné, nazelenalé. Samčí úbory jsou kulovité, uložené na vrcholu složeného květenství, s plevnatým lůžkem. Samičí úbory s osténkatým, krátce jemně chlupatým zákrovem jsou uspořádané níže pod úbory samčími.
Velikost pylového zrna: 24–32 µm.
Plod: Plodem je trnitá, vejčitá, hnědá dvounažka o délce 10–15 mm. Na vrcholu je zakončena dvěma ostny.
Výskyt: Je pravděpodobně původním druhem Severní Ameriky. Rozšířil se téměř do celé Evropy vyjma nejsevernějších částí. Dále na východ roste v Turecku, na Kavkaze a ve střední Asii. Vyskytuje se také v Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Oblíbeným stanovištěm jsou obnažené břehy, vlhké pole a louky. Je světlomilnou rostlinou, která snáší zasolené půdy. V České republice se řadí mezi kriticky ohrožené druhy.
Další informace: Šťáva z kořene se dříve užívala proti lišeji, krticím a při léčení štítné žlázy. I dnes je údajně používána některými bylinkáři, podle kterých mírní bolest, má antibakteriální i protiplísňové účinky, podává se proti křečím, revmatismu, malárii i jako diuretikum. Ze semen lze lisovat jedlý olej případně je lze semlít na mouku. Rostlina se však vzhledem k obsaženým látkám řadí k mírně jedovatým rostlinám. Otrava se projevuje zvracením a poruchami dýchání a může vést až k zánětu jater a ledvin. Rostlina obsahuje žluté barvivo, kterým si starověcí Římané barvili vlasy.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Řepeň trnitá (Xanthium spinosum)
Řepeň polabská (Xanthium albinum)
Řepeň pobřežní (Xanthium ripicola)