Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Šeřík obecný

Podtitulek: málo významný alergen
Česky: Šeřík obecný
Latinsky: Syringa vulgaris
Anglicky: Common Lilac
Francouzsky: le Lilas commun
Německy: der Gemeine Flieder, der Gewöhnliche Flieder
Řád: Lamiales
Čeleď: Oleaceae (olivovníkovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Šeřík obecný je keř vysoký 5–7 m. Může se vyskytovat i jako nízký strom. Borka je zpočátku tmavě zelená, později šedohnědá. Listy jsou vstřícné, na povrchu lysé, tvarem vejčité až srdčité, na konci lehce protáhlé do špičky. Rub listu je barvou o něco světlejší než sytě zelený líc.
Květ: Oboupohlavné, vonné, 4četné květy se nacházejí v hustých až 20 cm dlouhých latách. U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května. Jako jeden z posledních kvete šeřík amurský.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je 10 mm dlouhá, hnědá, lesklá tobolka.
Výskyt: Původní oblastí je jihovýchodní Evropa, kde se vyskytuje od Řecka a Hercegoviny až po západní Ukrajinu a Černé moře. Odtud se druhotně rozšířil do dalších částí Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Izolovaně ho lze nalézt také v Malé Asii. Šeřík byl hojně šlechtěn a vysazován jak okrasná dřevina. Často zplaňuje, obzvláště v teplejších oblastech. U nás se s ním můžeme setkat na slunných kamenitých stráních, v houštinách a na okraji lesů.
Další informace: Šeřík je pro svou vůni a množství kultivarů velmi oblíbenou okrasnou rostlinou pro výsadbu do parků a zahrad. V nábytkářském průmyslu nachází využití také dřevo šeříku, které je tvrdé a pružné. V lidovém léčitelství se dříve užíval čaj ze sušených listů a květů jako podpůrný prostředek pro zažívací systém a pro snížení horečky. Čaj je však, vzhledem k obsahu některých účinných látek v rostlině (syringin), slabě jedovatý a jeho užívání nelze doporučit. Proti revmatismu se používá olej připravený ze sušených květů. Šeříkový olej nachází využití také při výrobě voňavek.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Šeřík čínský (Syringa chinensis)
Šeřík himálajský (Syringa emodi)
Šeřík karpatský (Syringa josikaea)
Šeřík širokolistý (Syringa oblata)
Šeřík perský (Syringa persica)
Šeřík pýřitý (Syringa pubescens)
Šeřík přepadavý (Syringa reflexa)
Šeřík síťnatý (Syringa reticulata)
Šeřík chlupatý (Syringa villosa)