Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Co teď kvete

  • Aktuálně nejsou žádné rostliny v pylové pohotovosti.
konfigurace
kvete celkem 0 rostlin

Fotoalbum rostlin

Sléz lesní

Podtitulek:
Česky: Sléz lesní
Latinsky: Malva sylvestris
Anglicky: Tall mallow, Common mallow
Francouzsky: la Grande mauve
Německy: die Wilde Malve
Řád: Malvales
Čeleď: Malvaceae (slézovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 0 Kvě 2 Čer 2 Čvc 1 Srp 1 Zář 1 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Dvouletá až vytrvalá, 30 až 180 cm vysoká bylina. Z dužnatého kořene vyrůstá první rok přízemní růžice listů, v druhém roce přímá nebo vystoupavá lodyha, odspodu bohatě větvená, roztroušeně chlupatá, někdy dole dřevnatějící. Listy jsou okrouhle ledvinité, dlouze řapíkaté, téměř do poloviny 3 až 7klanné, zubaté.
Květ: Kvete od června do října. V úžlabí listů vyrůstají stopkaté květy po 2 až 6. Koruna je čtyřikrát delší než kalich a je složena z dole srostlých, hluboce vykrojených, fialově růžových plátku s tmavými žilkami.
Velikost pylového zrna: 150 µm.
Plod: Koláčkovitě zploštělé, hnědé plody se za zralosti rozpadají na jednosemenné části.
Výskyt: Původním domovem je východní Středomoří. V současnosti roste téměř v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí. Byl zavlečen i na ostatní kontinenty. V České republice se vyskytuje podél cest, na rumištích, pastvinách, návsích a u plotů od nížin až po pahorkatiny.
Další informace: Sléz je oblíbenou rostlinou pro své léčivé účinky. Předmětem sběru jsou listy a květy, které obsahují sliz, třísloviny, antokyanová barviva a další látky. Sléz se používá především při potížích, při kterých je nutné zajistit ochranu sliznic nebo pokožky. Vnitřně ho lze užívat při vředových chorobách žaludku a střev, při zánětech v dutině ústní, při kašli, zánětu průdušek a hrtanu, při chrapotu a zahlenění. Používá se také na výplachy očí, na rány, suchou pokožku, vředy a otoky. Květy se dříve užívaly k barvení potravin.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Sléz nizounký (Malva pusilla)
Sléz přehlížený (Malva neglecta)
Sléz pižmový (Malva moschata)
Sléz velkokvětý (Malva alcea)