Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Štědřenec odvislý

Podtitulek: (Zlatý déšť)
Česky: Štědřenec odvislý
Latinsky: Laburnum anagyroides
Anglicky: Common laburnum, Golden chain
Francouzsky: le Cytise faux ébénier
Německy: der Gemeine Goldregen
Řád: Fabales
Čeleď: Fabaceae (bobovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 0 Dub 2 Kvě 2 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Štědřenec odvislý je až 8 m vysoký keř až stromek. Má převislé, světle šedozelené mladé větve, na kterých vyrůstají trojčetné, vejčité, dlouze řapíkaté, celokrajné, na rubu stříbřitě chlupaté listy. Starší větve jsou tmavší, spíše zelenohnědé.
Květ: Oboupohlavné, motýlovité květy se rozvíjejí od dubna do května v 10–25 cm dlouhých, 10 až 30květných převislých hroznech. Kalich je chlupatý, zelený. Korunní lístky jsou zlatožluté. Největší z nich (tzv. pavéza) má hnědou skvrnu.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.
Plod: Plody jsou asi 5 cm velké, zprvu hedvábně chlupaté lusky, později hnědnoucí až černající. Visí v chomáčích a mají černá semena. Lusky někdy zůstávají na keřích dlouho do zimy.
Výskyt: Pochází z jižní Evropy. Je rozšířen od Francie až po Balkánský poloostrov. Zavlečen byl také do Severní Ameriky. U nás není původní. Často zplaňuje. Setkat se s ním můžeme ve světlých křovinatých lesích, na kamenitých svazích a skalách od nížin až po horské pásmo.
Další informace: Pro krásný vzhled kvetoucích keřů je vysazován jako okrasný keř do parků a zahrad. Celá rostlina (obzvláště semena) je však jedovatá a nedoporučuje se ji vysazovat do blízkosti dětských hřišť. Hlavní účinnou látkou je alkaloid cytisin. Požití již malého množství rostliny má za následek slinění, zvracení, křeče a halucinace. Pro děti může smrtelné riziko představovat již pět květů nebo dvě semena. Za první světové války se listy zkoušely používat jako náhražka tabáku.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Štědřenec alpský (Laburnum alpinum)
Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides)
Štědřenec Watererův (Laburnum x watereri)