Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Tis červený

Podtitulek:
Česky: Tis červený
Latinsky: Taxus baccata
Anglicky: English yew, European yew
Francouzsky: If commun
Německy: die Gemeine Eibe
Řád: Pinales
Čeleď: Taxaceae (tisovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 2 Bře 2 Dub 0 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Tis červený je nevysoký strom, nejčastěji dorůstající výšky 10–12 m s průběžným kmenem a široce větvenou korunou. Je jedovatý! Má načervenalou borku odlupující se v plátech, jako např. u platanu. Jehlice jsou až 3 cm dlouhé, na konci špičaté, na obou stranách větévek uspořádané do dvou řad. Na líci jsou tmavě zelené, na rubu se dvěma světle zelenými pásy.
Květ: Kvete v březnu a dubnu. Samčí a samičí květy se rodí na oddělených rostlinách. Samčí šištice jsou kulovitého tvaru a vyrůstají jednotlivě v úžlabí jehlic, pylová zrna nemají vzdušné vaky. Samičí květy představují jednotlivá vrcholová vajíčka podepřená jedním nebo více páry listenů.
Velikost pylového zrna: 23–28 µm.
Plod: Jednotlivá semena jsou ponořená do dužnatého, obvykle červeného míšku, který je asi 1 cm dlouhý, na vrchu otevřený, odhalující zelené semeno.
Výskyt: Miluje stinná místa na kyprých, humózních, vlhkých půdách. Vyskytuje se skoro v celé Evropě i v Rusku, v Asii od Íránu a Indie přes Čínu až po Japonsko a Indonésii, v Severní Americe od Aljašky po Střední Ameriku, v jednotlivých exemplářích po celé Evropě. V České republice je původním druhem.
Další informace: Celý strom tisu (vyjma dužnatého míšku), počínaje kořeny, přes dřevo, kůru, jehličí až po semena, je prostoupen jedovatými alkaloidy, které dráždí trávicí ústrojí a zastavují dýchání a srdeční činnost. Smrt může nastat během několika minut po požití. Ve starověku a středověku byl používán jako vražedný prostředek. Odvar z jehlic se dříve používal k vyvolání potratu, proti epilepsii a proti červům. V homeopatii se užívá proti kožním vřídkům a slabosti zažívání. V západoamerickém tisu malolistém byl v 60. letech objeven alkaloid taxol, který brzdí růst nádorů. Později se ho podařilo získat i z evropských tisů.

Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Tis západoamerický (Taxus brevifolia)
Tis kanadský (Taxus canadensis)
Tis japonský (Taxus cuspidata)
Tis prostřední (Taxus × media)