Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Tomka vonná

Podtitulek: významný alergen
Česky: Tomka vonná
Latinsky: Anthoxanthum odoratum
Anglicky: Sweet vernal grass, Holy grass
Francouzsky: Flouve odorante
Německy: das Ruchgras
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 1 Dub 2 Kvě 2 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Vytrvalá hustě trsnatá tráva. Stébla mají 1–3 kolénka. Listové pochvy jsou na konci vousatě chlupaté, na hřbetní straně okrouhlé, čepele jsou dlouze zašpičatělé, ploché, oddáleně chlupaté nebo téměř lysé.
Květ: Kvete od dubna do června. Laty má klasovité, silně stažené, podlouhle oválné, 1–10 cm dlouhé, zelené nebo purpurové. Plevy má čtyři, tyčinky pouze dvě (místo obvyklých tří). Pluchy mají mohutnou, zahnutou osinu.
Velikost pylového zrna: 40–45 µm
Plod: Špičatá hnědá obilka s lesklým povrchem.
Výskyt: Hojná na suchých loukách, pastvinách, ve světlých lesích i na horských holích a kamenitých svazích. Celkově roste téměř v celé Evropě, na severu až po Island, v Alpách do nadmořských výšek okolo 2 300 m n. m., dále v severozápadní Africe, na jihu Afriky, v Austrálii a v Severní, Střední i Jižní Americe.
Další informace: Je vhodnou součástí do trávníkových směsí pro extenzivní krajinné trávníky. Píce tomky vonné je jemná a v mladém stádiu je zvířaty ráda spásána. Obsahuje alkaloid kumarin, který se podílí na charakteristické vůni sena a dodává mu hořkou příchuť. Slouží jako ochrana proti hmyzu a částečně i proti hlodavcům. Kumarin se používá k aromatizaci kosmetických výrobků a jeho deriváty mají protisrážlivé účinky.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Tomka alpská (Anthoxanthum alpinum)
Tomka osinatá (Anthoxanthum aristatum)