Topol osika

Populus tremula


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Malpighiales
Čeleď: Salicaceae (vrbovité)

Anglicky: European aspen, Quaking aspen
Francouzsky: Peuplier tremble
Německy: die Espe, die Zitterpappel
Období kvetení
0 0 0 14.15.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Opadavý strom s řídkou korunou, dorůstající výšky 25–30 m. Kmen je zřídka rovný, většinou nakloněný. Má hladkou, poněkud lepkavou, zelenošedou kůru. Pupeny jsou střídavé, dlouze přišpičatělé, lesklé. Květní pupeny jsou větší než listové, vejčitě kulovité. Listy jsou střídavě postavené, 3–10 cm dlouhé, okrouhle vejčité, tupě zubaté nebo mělce vykrojené. Mají zmáčklý, dlouhý řapík.

Květ

Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy se nacházejí na oddělených rostlinách. Samčí jehnědy jsou většinou velmi četné, šedobílé s purpurově červenými tyčinkami (5–12), samičí jehnědy jsou kolem 4 cm dlouhé, zelenavé, v době zrání prodloužené až na 12 cm.
Velikost pylového zrna: 31–34 µm

Plod

Plody jsou dlouhé, malé, zelenohnědé tobolky, které dozrávají v květnu. Při otevření uvolňují malá semena, která jsou v bílých bavlněných chloupcích.

Výskyt

Ze všech druhů topolu je tento v Evropě nejrozšířenější. Dále se vyskytuje v Malé Asii a severní Africe, na východě zasahuje přes Střední Asii a Mongolsko až na Dálný východ. U nás roste od nížin do hor (1 000 m n. m.). Je slunnou dřevinou, odolnou vůči mrazu. Není náročný na kvalitu a vlhkost půdy.

Další informace

Topol osika je důležitou včelařskou rostlinou – v předjaří poskytuje včelám pastvu v době nedostatku potravy. V léčitelství se zevně používají listy a kůra stromu při revmatických potížích. Pupeny mají antibakteriální účinky.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top