Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Topol osika

Podtitulek: významný alergen
Česky: Topol osika
Latinsky: Populus tremula
Anglicky: European aspen, Quaking aspen
Francouzsky: Peuplier tremble
Německy: die Espe, die Zitterpappel
Řád: Malpighiales
Čeleď: Salicaceae (vrbovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Opadavý strom s řídkou korunou, dorůstající výšky 25–30 m. Kmen je zřídka rovný, většinou nakloněný. Má hladkou, poněkud lepkavou, zelenošedou kůru. Pupeny jsou střídavé, dlouze přišpičatělé, lesklé. Květní pupeny jsou větší než listové, vejčitě kulovité. Listy jsou střídavě postavené, 3–10 cm dlouhé, okrouhle vejčité, tupě zubaté nebo mělce vykrojené. Mají zmáčklý, dlouhý řapík.
Květ: Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy se nacházejí na oddělených rostlinách. Samčí jehnědy jsou většinou velmi četné, šedobílé s purpurově červenými tyčinkami (5–12), samičí jehnědy jsou kolem 4 cm dlouhé, zelenavé, v době zrání prodloužené až na 12 cm.
Velikost pylového zrna: 31–34 µm
Plod: Plody jsou dlouhé, malé, zelenohnědé tobolky, které dozrávají v květnu. Při otevření uvolňují malá semena, která jsou v bílých bavlněných chloupcích.
Výskyt: Ze všech druhů topolu je tento v Evropě nejrozšířenější. Dále se vyskytuje v Malé Asii a severní Africe, na východě zasahuje přes Střední Asii a Mongolsko až na Dálný východ. U nás roste od nížin do hor (1 000 m n. m.). Je slunnou dřevinou, odolnou vůči mrazu. Není náročný na kvalitu a vlhkost půdy.
Další informace: Topol osika je důležitou včelařskou rostlinou – v předjaří poskytuje včelám pastvu v době nedostatku potravy. V léčitelství se zevně používají listy a kůra stromu při revmatických potížích. Pupeny mají antibakteriální účinky.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Topol černý (Populus nigra)
Topol bělavý (Populus candicans)
Topol Simonův (Populus simonii)
Topol vznešený (Populus generosa)
Topol kanadský (Populus canadensis)
Topol berlínský (Populus berolinensis)
Topol balzámový (Populus balsamifera)
Topol bílý (Populus alba)
Topol šedý (Populus canescens)