Pylové zpravodajství
e-mailem & SMS

Registrovat zde

Fotoalbum rostlin

Třešeň ptačí

Podtitulek:
Česky: Třešeň ptačí
Latinsky: Prunus avium
Anglicky: Wild Cherry, Gean
Francouzsky: Merisier, Cerisier des oiseaux
Německy: die Vogel-Kirsche
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)
Intenzita:
0 Led 0 Úno 0 Bře 2 Dub 2 Kvě 0 Čer 0 Čvc 0 Srp 0 Zář 0 Říj 0 Lis 0 Pro
Znaky: Třešeň ptačí je opadavý strom dorůstající výšky až 30 m. Koruna je široce kuželovitá. Borka je šedohnědá, v mládí hladká, ve stáří se odlupuje v příčných šupinách. Listy jsou střídavé, obvejčité až podlouhle oválné, zašpičatělé, po okraji pilovité, svrchu matné a lysé, na rubu roztroušeně chlupaté. U báze čepele mají jednu nebo dvě načervenalé žlázky.
Květ: Oboupohlavné, bílé, 2–3 cm široké, dlouze stopkaté květy se rozvíjejí v dubnu až květnu krátce před vyrašením listů. Vyrůstají v okolících po 2–6.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.
Plod: Plodem je jedlá, kulovitá, dužnatá peckovice, u planých odrůd o velikosti do 1 cm, u kulturních odrůd jsou až 2,5 cm široké. Mají červenou, později temně rudou barvu. Podle odrůdy dozrávají od června do srpna.
Výskyt: Rozšířena téměř v celé Evropě, Malé Asii, Střední Asii, na Kavkazu a v severozápadní Africe. Je pěstována i v jiných oblastech světa s vhodnými klimatickými podmínkami, např. v Severní Americe. V České republice roste po celém území, častěji v teplejších oblastech. Zplanělé formy osídlují stráně, meze, remízky a okraje cest. Vyhovují ji hluboké, svěží půdy bohaté na živiny.
Další informace: Plody jsou oblíbeným ovocem. Obsahují cukry, třísloviny, minerální látky (draslík, vápník, železo), vitamíny (vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B), organické kyseliny a jiné. Třešně působí výrazně protirevmaticky. Zcela ojediněle se léčebně využívá list a květ. Listy lze přikládat do močopudných směsí, květy tlumí křečové bolesti. Z třešňových peciček se vyrábí také polštářky, které po nahřátí udrží dlouho teplo. Jejich použití je vhodné k uvolnění svalového napětí. Je ceněna také pro vynikající dřevo, jehož kvalita je srovnatelná s tropickými stromy.
Odborná charakteristika alergenu: (více informací zde)
Křížové reakce:
Prick testy v ČR:
Laboratorní testy v ČR:
Imunoterapie v ČR:
Příbuzné rostliny:
Třešeň japonská (Prunus japonica)
Třešeň višeň (Prunus cerasus)
Třešeň křovitá (Prunus fruticosa)
Meruňka obecná (Prunus armeniaca)
Mahalebka obecná (Prunus mahaleb)
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Sakura ozdobná (Prunus serrulata)
Střemcha obecná (Prunus padus)
Střemcha pozdní (Prunus serotina)
Střemcha viržinská (Prunus virginiana)
Mandloň obecná (Prunus dulcis)
Broskvoň obecná (Prunus persica)
Mandloň nízká (Prunus tenella)
Trnka obecná (Prunus spinosa)
Slivoň myrobalán (Prunus cerasifera)
Slivoň obecná (Prunus insititia)
Slivoň švestka (Prunus domestica)