Třešeň ptačí

Prunus avium


Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Wild Cherry, Gean
Francouzsky: Merisier, Cerisier des oiseaux
Německy: die Vogel-Kirsche
Období kvetení
0 0 0 24.25.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Třešeň ptačí je opadavý strom dorůstající výšky až 30 m. Koruna je široce kuželovitá. Borka je šedohnědá, v mládí hladká, ve stáří se odlupuje v příčných šupinách. Listy jsou střídavé, obvejčité až podlouhle oválné, zašpičatělé, po okraji pilovité, svrchu matné a lysé, na rubu roztroušeně chlupaté. U báze čepele mají jednu nebo dvě načervenalé žlázky.

Květ

Oboupohlavné, bílé, 2–3 cm široké, dlouze stopkaté květy se rozvíjejí v dubnu až květnu krátce před vyrašením listů. Vyrůstají v okolících po 2–6.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem je jedlá, kulovitá, dužnatá peckovice, u planých odrůd o velikosti do 1 cm, u kulturních odrůd jsou až 2,5 cm široké. Mají červenou, později temně rudou barvu. Podle odrůdy dozrávají od června do srpna.

Výskyt

Rozšířena téměř v celé Evropě, Malé Asii, Střední Asii, na Kavkazu a v severozápadní Africe. Je pěstována i v jiných oblastech světa s vhodnými klimatickými podmínkami, např. v Severní Americe. V České republice roste po celém území, častěji v teplejších oblastech. Zplanělé formy osídlují stráně, meze, remízky a okraje cest. Vyhovují ji hluboké, svěží půdy bohaté na živiny.

Další informace

Plody jsou oblíbeným ovocem. Obsahují cukry, třísloviny, minerální látky (draslík, vápník, železo), vitamíny (vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B), organické kyseliny a jiné. Třešně působí výrazně protirevmaticky. Zcela ojediněle se léčebně využívá list a květ. Listy lze přikládat do močopudných směsí, květy tlumí křečové bolesti. Z třešňových peciček se vyrábí také polštářky, které po nahřátí udrží dlouho teplo. Jejich použití je vhodné k uvolnění svalového napětí. Je ceněna také pro vynikající dřevo, jehož kvalita je srovnatelná s tropickými stromy.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top