Vrba jíva

Salix caprea


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Malpighiales
Čeleď: Salicaceae (vrbovité)

Anglicky: Goat willow, Great willow, Sallow willow
Francouzsky: Saule marsault
Německy: die Salweide
Období kvetení
0 0 23.24.0 0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Keř nebo nízký stromek 5–10 m vysoký s metlovitými větvemi. V mládí má hladkou, šedou kůru, ve stáří v dolní části kmene mělce rozpukanou borku. Starší větévky bývají temně hnědé. Pupeny jsou střídavé, vejčitě kuželovité, lysé a lesklé. Květové pupeny jsou mnohem větší a mají zahnutou špičku. Listy jsou široce vejčité, svrchu jsou temně zelené, na rubu šedozeleně plstnaté.

Květ

Jednopohlavné květy vyrůstají na oddělených rostlinách, jsou uspořádány v oválných, krátkých jehnědách. Tzv. kočičky začínají rozkvétat v březnu. Samčí jehnědy jsou slabě žluté, vonné. Samičí jehnědy jsou zelenavé, blizny mají dlouhé čnělky.
Velikost pylového zrna: 22–24 µm.

Plod

Plody jsou plstnaté tobolky. Vytvářejí velká klasovitá plodenství a dozrávají počátkem května.

Výskyt

Vrba jíva roste témeř v celé Evropě. Na východ zasahuje až po severovýchodní Asii. V České republice je rozšířená od nížin do hor. Vysazována je v parcích a na zahradách. Je rostlinou náročnou na světlo. Význačná je na vlhkých a mokrých lokalitách.

Další informace

Významná včelařská dřevina, poskytuje svým pylem a šťávou z nektárií první pastvu včelám. Obsahuje látku podobnou kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látkou v aspirinu. Odvar z vrbové kůry mírní bolesti hlavy, ulevuje při artritických bolestech kloubů, snižuje horečku a má uklidňující účinky, čímž pomáhá neurastenikům překonat potíže s nespavostí.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top